reklama
reklama

Wielka Fatra: Ostra, Lubiana i Tłusta oraz Jaskinia Mažarná

dodano: 2023-07-02 16:24 | aktualizacja: 2023-08-16 20:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielka Fatra - Ostra żółty szlak Długi weekend majowy w górach bez tłumów na szlaku - brzmi to dość abstrakcyjnie. Jednak wcale nie trzeba daleko jechać, aby tego doświadczyć. Słowacka Wielka Fatra stwarza idealne warunki do wędrówki w odosobnieniu - jest to pasmo rozległe, stosunkowo niskie, poprzecinane długimi szlakami, a jednocześnie obfitujące w urozmaicone krajobrazy. W jednej z poprzednich relacji opisałam przejście główną granią Wielkiej Fatry z jej najwyższymi szczytami. Teraz zabiorę Was w zachodnią część tego pasma - na Ostrą, Lubianą i Tłustą, z malowniczymi skałkami, oraz do Jaskini Mažarnej.

Szczyt Ostrej, fot. Anita K.
Wielka Fatra - Ostra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jaskinia Mažarná

W zboczach Tłustej powstało szereg jaskiń, w tym najczęściej odwiedzana przez turystów Jaskinia Mažarná. Znajduje się ona przy niebieskim szlaku, w odległości 2,3 km od szczytu Tłustej. Stanowi część Wapiennej Doliny (Vápenná dolina). Wylot tej ogólnodostępnej jaskini znajduje się na wysokości 830 m n.p.m. Wstęp jest bezpłatny, na własną odpowiedzialność.
 
W pobliżu wejścia do Jaskini Mažarnej
Wejście do Jaskini Mažarnej

Jaskinia Mažarná charakteryzuje się szerokim wejściem i długością wynoszącą 134 m. Korytarze tej jaskini biegną w dwóch kierunkach: na południe - Korytarz Granatowy, nazwany od znalezionych tutaj granatów ręcznych z okresu słowackiego powstania narodowego, oraz na północny wschód - Korytarz Kolumnowy, ozdobiony kolumnami naciekowymi (stalagnatami), stalagmitami i misami martwicowymi. W Mažarnej znaleziono też kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ceramikę z epoki brązu. W okresie zimowym w jaskini tworzą się bogate nacieki lodowe.
 
Wewnątrz jaskini, z lampą błyskową
Strop jaskini
Widok na jaskinię od dołu

Następny odcinek trasy, o długości 1,4 km, to zejście Wapienną Doliną do Gaderskiej Doliny. Stamtąd do parkingu w Blatnicy jest już tylko 2 km. Można jednak odbić na północ w kierunku ruin Zamku Blatnica (900 m w jedną stronę).
 
Dolna część Wapiennej Doliny

Ta urozmaicona, a jednocześnie stosunkowo krótka i łatwa trasa jest świetnym wyborem dla każdego miłośnika górskich krajobrazów, niezależnie od wieku. Na niekorzyść przemawia nie najbliższa odległość od granic Polski - około 100 km i 1,5 godziny jazdy samochodem od przejścia granicznego w Chyżnem. Z drugiej strony jest to powód, aby na Słowacji spędzić kilka dni. Zachęcam do odwiedzenia Zamku Orawskiego, do wejścia na szczyt Suchego i Minčola w Małej Fatrze, Wielkiego Chocza w Górach Choczańskich, Siwego Wierchu w Tatrach Zachodnich, Dziumbiera i Chopoka w Niżnych Tatrach, do odbycia wędrówki główną granią Wielkiej Fatry czy do odwiedzenia słowackich dolinek.
 
Sasanka zwyczajna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


reklama