reklama
reklama

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 4: Magurki

dodano: 2023-04-10 18:51 | aktualizacja: 2023-05-25 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Magurki - wieża widokowa Zwieńczeniem cyklu zatytułowanego „Cztery wieże z widokiem na Tatry” jest opis szlaku na Magurki. Ten gorczański szczyt o wysokości 1108 m n.p.m. jest najbardziej wysuniętym na zachód spośród czterech omawianych (także Gorc, Lubań i Koziarz). Prowadzi przez niego Szlak Kultury Wołoskiej oraz ścieżka edukacyjna Dolina Potoku Jaszcze, której największymi atrakcjami są: wieża oferująca widoki na Tatry, rozległe polany usłane wiosną krokusami oraz pomnik upamiętniający katastrofę amerykańskiego bombowca Liberator.

Anita K.
Magurki - wieża widokowa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dolina Potoku Jaszcze i Szlak Kultury Wołoskiej

Ścieżka edukacyjna Dolina Potoku Jaszcze rozpoczyna się w Ochotnicy Górnej w przysiółku Jaszcze Duże. Znajduje się tam nieduży parking, płatny 10 zł za dzień postoju (stan na kwiecień 2023 r.). Szlak ma długość 9,4 km, charakteryzuje się przewyższeniem około 400 m i niewiele większą sumą podejść. Jest to zatem trasa bardzo łatwa, idealna dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę z górami.
 
Ławka przy szlaku - Jaszcze Duże
Na Szlaku Kultury Wołoskiej

Zgodnie z numeracją przystanków ścieżka edukacyjna Dolina Potoku Jaszcze prowadzi najpierw wzdłuż rzeczki, a dopiero potem przez szczyt Magurek. Ja zdecydowałam się na pokonanie szlaku w odwrotną stronę.
 

Nieco powyżej parkingu stoi słupek nr 8 i tablica informacyjna nr 2 w ramach Szlaku Kultury Wołoskiej (pierwsza znajduje się w centrum Ochotnicy Górnej). Jak czytamy, prowadzi on przez najcenniejsze krajobrazy Karpat, zachowujące cechy tradycyjnej gospodarki, tworzonej w równowadze z przyrodą, przez osadników wołoskich, jednych z „Ojców Europy”. Szlak ma na celu promowanie wspólnoty tożsamości mieszkańców Karpat przy różnorodności ich kultur.

Wołosi to grupa etniczna pochodząca z Półwyspu Bałkańskiego, skąd stopniowo migrowali na północ, w tym na ziemie polskie w XIV-XVI w.
 
Widoki ze Szlaku Kultury Wołoskiej
Baśniowe drzewo
Jeden ze słupków na Szlaku Kultury Wołoskiej
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama