reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Luboń Wielki

Na Luboń Wielki (1022 m n.p.m.), w sąsiedztwie takich miejscowości, jak Rabka-Zdrój i Mszana Dolna, prowadzi kilka szlaków turystycznych. Najkrótszy z nich zaczyna się na przełęczy Glisne. Jednak najbardziej atrakcyjna pod względem widokowym jest Perć Borkowskiego wiodąca z Zarytego w Rabce-Zdroju.
 
Widok na Luboń Wielki z przełęczy Glisne
Widok na dużym przybliżeniu na wieżę RTON Rabka / Luboń Wielki i schronisko z przełęczy Glisne

Szlaki turystyczne na Luboń Wielki:
  • od północnego wschodu: szlak czerwony z przełęczy Glisne: 2,2 km, suma podejść 389 m;
  • od południa: szlak żółty z Rabki-Zdroju (Zarytego) - Perć Borkowskiego: 3,5 km, suma podejść 563 m;
  • od południa: szlak niebieski z Rabki-Zdroju (Zarytego): 3,5 km, suma podejść 559 m;
  • od południowego zachodu: szlak zielony z Rabki-Zdroju (Zarytego): 5,1 km, suma podejść 550 m;
  • od zachodu: szlak niebieski z Naprawy przez Luboń Mały: 7,3 km, suma podejść 460 m.

Skrótowo omówię moim zdaniem najciekawszy wariant wędrówki na Luboń Wielki, a mianowicie pętlę z Rabki-Zdroju (Zarytego): wejście na szczyt Percią Borkowskiego, a następnie powrót szlakiem zielonym. Trasa ta ma długość 8,6 km przy sumie podejść 577 m (bez uwzględnienia fragmentu drogi krajowej nr 28), a więc jest dość łatwa.
 

Niestety o miejsce parkingowe przy DK28 nie jest łatwo. Chyba najlepiej jest podjechać pod Kościół Matki Bożej Częstochowskiej i tamtejszy cmentarz parafialny lub pod wyciąg narciarski Polczakówka, a następnie dojść do szlaku pieszo.
 
Tabliczka wskazująca szlak żółty

Żółty szlak, zwany także Percią Borkowskiego, na początku wiedzie pośród zabudowań i pól, a dopiero w dalszym fragmencie wkracza w las, objęty częściowo rezerwatem przyrody Luboń Wielki. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, o powierzchni 35,24 ha, utworzony w 1970 r. Celem jego ochrony jest „zachowanie ze względów przyrodniczych, krajobrazowych i naukowych całości osuwiska fliszowego z bogactwem form geologicznych oraz naturalnych drzewostanów bukowych i bukowo-jodłowych”.
 
Granica rezerwatu przyrody Luboń Wielki przy czerwonym szlaku
Osuwisko fliszowe na zboczach Lubonia Wielkiego

Żółty szlak prowadzący przez teren rezerwatu oferuje spacer po gołoborzu oraz płytach i blokach skalnych, co jest dość nietypową atrakcją jak na Beskid Wyspowy. Ponadto ze skałek można obserwować Tatry, a w okolicach kryją się liczne nisze i jaskinie.
 
Gołoborze na Luboniu Wielkim
Ukryta pośród skał kapliczka Matki Bożej
Fotografując Tatry
Tatry na przybliżeniu
Urokliwy las
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama