reklama
reklama
Filtruj
na rowerze
wieże widokowe
miasta
śnieg
na motocyklu
wieże TV
pod ziemią
Alpy
Małopolska
Tatry
wyspy
zamki
góry

Dawny Pałac Dietla w Sosnowcu

Gdy usłyszałem pierwszy raz: „Pojedziemy na wycieczkę do dawnego pałacu Dietla” [przyp. red.: w Krakowie jest ulica Dietla, choć nie tego!], to zadałem pytanie: „Gdzie?”. „Do Sosnowca”. Nie bardzo mogłem uwierzyć, że w Sosnowcu - mieście znanym mi z zupełnie innego spojrzenia, jest jakiś fajny pałac. Okazało się, że jest, a godzien zobaczenia jest nie tylko ten pałac (jeszcze 2 pałace Schönów). Kto by pomyślał? Pałac Dietla to neobarokowy pałac Henryka (Heinricha) Dietla, położony w Sosnowcu przy ul. Stefana Żeromskiego 2. Pojechałem i byłem mocno zachwycony samym pałacem, jego historią, wysiłkami obecnych prywatnych właścicieli z Krakowa, aby go odrestaurować i brakiem solidnego wsparcia ministerstwa kultury, władz i... PKP.

Beskid Wyspowy: Skiełek z wieżą widokową

Wejście na Skiełek w Beskidzie Wyspowym trudno jest nazwać wędrówką, ponieważ droga z parkingu na szczyt ma długość zaledwie kilkuset metrów. Dlatego zachęcam do rozpoczęcia spaceru już w centrum Łukowicy, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościół oraz park podworski. Ewentualnie wyprawę można uzupełnić o wejście na pobliską Modyń - Górę Zakochanych, jednakże - z uwagi na znaczną długość trasy - to opcja dla wytrawnych piechurów. Zarówno na Skiełku, jak i na Modyni stoi wieża widokowa.

Szlak Doliną Dłubni - rowerem z Trzyciąża do Krakowa

To jedna z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras rowerowych, jakie miałam okazję przemierzyć. Swój początek ma w miejscowości Trzyciąż, w pobliżu źródeł rzeki Dłubni, a koniec ma w Krakowie, u styku granic trzech dzielnic: Mistrzejowic, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Ten ponad 45 km szlak rowerowy prowadzący Doliną Dłubni dostarcza wielu atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych, które to przybliżę w poniższym artykule.

Cztery wieże z widokiem na Tatry - cz. 4: Magurki

Zwieńczeniem cyklu zatytułowanego „Cztery wieże z widokiem na Tatry” jest opis szlaku na Magurki. Ten gorczański szczyt o wysokości 1108 m n.p.m. jest najbardziej wysuniętym na zachód spośród czterech omawianych (także Gorc, Lubań i Koziarz). Prowadzi przez niego Szlak Kultury Wołoskiej oraz ścieżka edukacyjna Dolina Potoku Jaszcze, której największymi atrakcjami są: wieża oferująca widoki na Tatry, rozległe polany usłane wiosną krokusami oraz pomnik upamiętniający katastrofę amerykańskiego bombowca Liberator.

Modyń - Góra Zakochanych z wieżą widokową

Góra Zakochanych - jedyne takie miejsce w Polsce, dla każdego, bo przecież każdy z nas albo był kiedyś zakochany, albo kocha - czy to Boga, czy to drugą osobę, czy to samego sobie - albo dopiero poszukuje swojej miłości. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”. Zbliżają się walentynki, wobec tego zapraszam na Modyń - Górę Zakochanych, gdzie każdy może znaleźć swoją sympatię.

Mogielica - nowa wieża widokowa już otwarta

Wybudowanie nowej wieży widokowej na Mogielicy stało się dla mnie doskonałą okazją, żeby powrócić w te piękne rejony Małopolski. Ostatni raz na najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego byłam w 2019 r. i przyznam, że od tego czasu wiele się tam zmieniło. Przede wszystkim, na szlaku można spotkać znacznie więcej turystów niż dawniej, szczególnie w weekendy. Z pewnością sprzyja temu otwarcie nowego, dużego parkingu na Przełęczy Rydza-Śmigłego, skąd na Mogielicę prowadzi najkrótszy i zarazem najłatwiejszy szlak.

Rowerem wokół Gór Świętokrzyskich

Rowerowa wycieczka wokół Gór Świętokrzyskich była moim małym marzeniem już od dłuższego czasu. Chciałam powtórzyć trasę, jaką pokonałam na dwóch kółkach będąc nastolatką, jednak z pewną modyfikacją - unikając ruchliwych dróg. Wówczas, z uwagi na miejsce zamieszkania, wyjechałam ze Starachowic, a teraz obrałam za miejsce startu Świętą Katarzynę. Doprowadziło to do znacznego skrócenia trasy, więc na rozgrzewkę dodałam piesze wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Tatry: Starorobociański Wierch zimą

Zimą w polskich górach niewiele jest tak pięknych dni, z jakim miałam do czynienia podczas styczniowej wyprawy na Starorobociański Wierch w Tatrach Zachodnich. Bezchmurne niebo, kilkustopniowy mróz, umiarkowany wiatr, brak opadów, doskonała widzialność - wszystko to przyczyniło się do powstania niezwykle plastycznych ujęć. Uwielbiam górskie krajobrazy zimowe. W dodatku znajduję prawdziwą przyjemność w fizycznym wysiłku, jaki towarzyszy taki wyprawom.

Zamek Korzkiew - 13 km od Krakowa [wideo]

Zamek Korzkiew to XIV-wieczny zamek rycerski położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Korzkiew w gminie Zielonki w powiecie krakowskim w Małopolsce. Budowla należy do tzw. Orlich Gniazd i jest pierwszym zamkiem od strony Krakowa w tym systemie obronnym. Leży 13 km na północny zachód od Rynku w Krakowie (dojazd linią autobusową 267 z Krakowa) oraz około 8,5 km od Ojcowa. Pierwsze wzmianki pochodzą 1352 r., aktualnie należy do architekta Jerzego Donimirskiego (członka rady fundacji Zakonu Maltańskiego). W Zamku Korzkiew można zaobserwować symbole Zakonu Maltańskiego. Odbywają się tam tzw. Opłatki Maltańskie z udziałem obecnego właściciela.

Masyw Śnieżnika - wędrówki granicznym grzbietem

Tym razem chciałabym wyruszyć z Wami na dwie wyprawy: na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika fragmentem wschodniego grzbietu granicznego oraz południowo-zachodnim grzbietem granicznym tegoż masywu z takimi szczytami, jak Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch. Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneegebirge) jest położony w Sudetach Wschodnich, po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka w województwie dolnośląskim. Pasmo to nie jest tak oblegane, jak pobliskie Góry Stołowe czy Karkonosze, co z pewnością ucieszy osoby potrzebujące chwili wyciszenia.
progress gif
reklama