reklama
reklama

Podróże z anteną: Wyspa Zakynthos

dodano: 2023-12-16 14:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 8-10/2023

za Wyspa Zakynthos, w skrócie „Zante”, albo inaczej Kwiat Lewantu lub Kwiat Wschodu, jest jedną z wysp wchodzących w skład Wysp Jońskich. Jest jedenastą co do wielkości wyspą w Grecji, a także trzecią co do wielkości Wyspą Jońską (po Kefalonii i Korfu). Zakynthos jest też drugą pod względem zaludnienia wyspą na Wyspach Jońskich. Jego powierzchnia wynosi 406 km2, a liczba ludności 41 180 mieszkańców (według spisu z 2021 r.).

Zatoka Wraku, fot. Janusz Sulisz
Zakynthos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odległość od Peloponezu wynosi 9,5 mil morskich (od Kyllini w prefekturze Ilia) i 8,5 mil morskich od położonej na północ najbliższej wyspy - Kefalonii, którą widać ze wschodniego i północnego wybrzeża Zakynthos.
 
Jej mieszkańcy nazywani są Zakynthians. „Yria” to jedna ze starożytnych nazw wyspy Zakynthos. Wyspa wspominana przez Homera jako „Ylyessa”, czyli zalesione, wzięła swoją nazwę od swojego pierwszego osadnika Zakynthos, syna króla Frygii, Dardanosa.
 

Kiedy tam polecieć?

Wiadomo, że najlepsze warunki do opalania i morskich kąpieli oraz uprawiania sportów wodnych (windsurfing) na Zakynthos są w czerwcu i wrześniu. Nie jest już tak gorąco jak w lipcu czy sierpniu, a dużo przyjemniej niż w Polsce (25-30°C). Jednak jeśli ktoś chce pozwiedzać, a jednocześnie odpocząć nad morzem, to warto wybrać się tam w kwietniu lub maju (nie ma jeszcze sezonu), a także w październiku (sezon się kończy). Wtedy nie ma już tłoku i zbyt wielu turystów, aczkolwiek niektóre sklepy, restauracje, hotele czy zabytki mogą być zamknięte.

Można polecieć do Aten i stamtąd na Zakynthos. Można pojechać samochodem i popłynąć promem, ale to dość kosztowna i droga wycieczka. Najlepiej polecieć czarterem z wycieczką z Polski i tam na miejscu po prostu wypożyczyć mały samochód. Rower czy skuter raczej odpada ze względu na wąskie i niebezpieczne drogi. Zakynthos nazywany jest powszechnie wśród turystów z Polski jako Zakrętos.
 
Czyste wody

Teoretycznie można samemu objechać całą wyspę w 2-3 dni.
Są też polskie wycieczki z biur podróży, bo Grecy po odpływie rosyjskich turystów cenią Polaków. Z taką wycieczką autobusem można trafić nie tam, gdzie poniesie przygoda, np. do winnicy czy sklepów z oliwą i pamiątkami. Oczywiście takie wycieczki są o wiele wygodniejsze i można więcej się dowiedzieć od polskiego przewodnika.

Troszkę geografii

Wyspa Zakynthos to najbardziej wysunięta na południe z większych Wysp Jońskich. Ma maksymalnie 40 km długości i 20 km szerokości. Długa oś wyspy Zakynthos biegnie z północnego zachodu na południowy wschód. Najbardziej na północ wysuniętym punktem jest Przylądek Skinari, a na południe – Przylądek Marathia na półwyspie o tej samej nazwie.
 
Flaga na Skinari – w tle wyspa Kefalonia

Najbardziej na zachód wysuniętym punktem wyspy jest Przylądek Plemonari, a na wschód przylądek Vasilikos na półwyspie Skopos. Zakynthos leży mniej więcej na tej samej szerokości geograficznej co stolica Grecji – Ateny.

Wyspa jest z grubsza podzielona na dwa różne ukształtowania terenu.

Zgodnie z długą osią wyspy, biegnącą z północnego zachodu na południowy wschód, na zachodzie i północy wyspy rozciąga się pasmo górskie, którego najwyższym punktem jest góra Vrachionas o wysokości 756 m n.p.m.
 

W związku z tym całe zachodnie wybrzeże wyspy opada stromo, czasami nawet do 200 m wysokości, do Morza Jońskiego. Na wschód od masywu górskiego na wschodzie i południowym wschodzie rozciąga się większa równina, która ma tylko kilka wzgórz w pobliżu wybrzeża. Na południu wyspy zatoka Laganas (Kolpos Lagana) w kształcie mniej więcej półksiężyca tworzy północne nacięcie w lądzie wyspy. Zatoka Laganas graniczy z dwoma półwyspami od zachodu i wschodu. Na zachodzie półwysep Marathia (lub półwysep Keri) oddziela Zatokę Laganas od otwartego Morza Jońskiego na zachodzie. Półwysep jest pagórkowaty, w najwyższym punkcie, na górze Kakavakia, osiąga wysokość 416 m n.p.m. Drugi najwyższy szczyt, Skopos, jest niższy o 3 m. Wybrzeża półwyspu Marathia to klify, z wyjątkiem kilku miejsc w Zatoce Laganas. Wschodnią granicę Zatoki Laganas stanowi półwysep Skopos, który oddziela Zatokę Laganas od cieśniny Kanału Zakynthos. Najwyższym punktem półwyspu jest góra (lub wzgórze) Skopos o wysokości 491 m. Góra Skopos znajduje się na styku półwyspu Skopos i równiny wyspy na południowy wschód od stolicy wyspy, Zakynthos. Półwysep Skopos rozciąga się na południowy wschód i kończy na przylądku Gerakas. W związku z tym płaskie profile przybrzeżne można znaleźć głównie po wschodniej stronie półwyspu, podczas gdy płaskie i strome profile przybrzeżne występują na przemian po stronie zachodniej.
 
Stateczek przy jaskiniach

Zakynthos to także kilka małych wysepek w maksymalnej odległości 2 km od wybrzeża wyspy.
Na zachodzie wyspy, naprzeciwko zatoki Porto Vromi, znajduje się niezamieszkana wyspa Agios Ioannis, a w północno-wschodniej części wyspy, naprzeciwko miasta Agios Nikolaos jest mała, niezamieszkana wyspa o tej samej nazwie. W Zatoce Laganas (Kolpos Lagana) na południu wyspy znajdują się 3 wyspy. Największa wyspa, Marathonisi, położona jest w zachodniej części zatoki, na wschód od Przylądka Marathia. Druga co do wielkości wyspa, Kalonisi, leży we wschodniej części zatoki, na zachód od półwyspu Skopos i na południe od plaży Dafni. Trzecia co do wielkości wyspa Agios Sostis znajduje się prawie 100 metrów od portu Agios Sostis i jest z nim połączona chodnikiem dla pieszych na południowy zachód od miasta Laganas. Wszystkie trzy wyspy są niezamieszkane, chociaż Agios Sostis służy jako bar i dyskoteka. Zarówno Marathonisi, jak i Agios Sostis są własnością prywatną.
 
Wyspa Marathonisi

Na północ od Zakynthos leży największa wyspa Jońska – Kefalonia.
Najkrótsza odległość pomiędzy północnym krańcem Zakynthos (Przylądek Skinari) a Kefalonią wynosi 15 km. Na wschód od Zakynthos leży północno-zachodni kraniec Peloponezu – Przylądek Kyllini. Część Morza Jońskiego pomiędzy północno-zachodnim wybrzeżem Peloponezu a wschodnim wybrzeżem Zakynthos nazywa się Kanałem Zakynthos (w najwęższym miejscu ma 9,5 km szerokości). Na zachodzie kolejnym lądem są południowe Włochy i Sycylia. Archipelag Strofades położony jest około 35 km na południe od Zakynthos.

I kilka ciekawostek geograficznych: stolica Grecji – Ateny, leżą około 300 km na wschód od Zakynthos, Saloniki około 500 km na północny wschód, Patras około 70 km na wschód-północny wschód.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama