reklama
reklama

Cypr: Olimbos - najwyższy szczyt gór Troodos

dodano: 2024-01-21 15:57 | aktualizacja: 2024-03-10 17:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Cypr - Troodos Wybierając się na Cypr, warto odwiedzić nie tylko śródziemnomorskie wybrzeże, lecz także zapuścić się w głąb lądu. W poprzednich artykułach opisałam przesiąknięte historią miasto Pafos, malowniczą skałę Afrodyty, w pobliżu której podobno wyłoniła się ta grecka bogini miłości, prawosławny klasztor Świętego Neofita oraz półwysep Akamas z dziewiczymi plażami i błękitnymi lagunami. Teraz przedstawię pasmo Troodos z jego najwyższym szczytem Olimpem. To góry niższe od Tatr, ale wyższe i potężniejsze do polskich Beskidów. Najbardziej zdumiewa występująca tam roślinność.

Anita K.
Cypr - Troodos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Troodos (Τρόοδος) to główne pasmo górskie Cypru. Jego najwyższy szczyt - zwany Olimbos (Όλυμπος, w tłumaczeniu: Olimp) lub Chionistra (Χιονίστρα, w luźnym tłumaczeniu: Śnieżnica), ma wysokość 1952 m n.p.m.

Góry Troodos zajmują środkową i zachodnią część wyspy, pokrywając jedną trzecią jej powierzchni. Ich nazwa prawdopodobnie pochodzi od słów τρία ὁδός, co w tłumaczeniu oznacza trzy drogi (rzeczywiście spotykają się tu trzy drogi, łączące masyw z Nikozją, Limassol i Prodromos). Alternatywnie nazwa Troodos mogła zostać zaczerpnięta od τό ὄρος Ἄδος, co można przetłumaczyć jako góra Adonisa.
 
Niezwykła roślinność gór Troodos
Niezwykła roślinność gór Troodos

Góry Troodos w większości pokryte są lasami iglastymi i charakteryzują się bogatą florą ze znaczną liczbą roślin endemicznych (m.in. dąb olcholistny, łac. Quercus alnifolia). Z częściej występujących gatunków warto wymienić sosnę czarną (łac. Pinus nigra). Pasmo to odgrywa również bardzo ważną rolę w gospodarce wodnej Cypru, ponieważ z Troodos wypływają główne rzeki wyspy.
 
500-letnia sosna czarna
500-letnia sosna czarna
Jałowiec cuchnący (łac. Juniperus foetidissima)
Jałowiec cuchnący (łac. Juniperus foetidissima)

Pasmo Troodos, podobnie jak cały Cypr, charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim z gorącymi i suchymi latami oraz łagodnymi i wilgotnymi zimami. Istotny jest wpływ wysokości - im większa, tym niższa jest temperatura i tym większe są opady. Najwyższy, Olimbos pokryty jest śniegiem przez kilka miesięcy w ciągu roku.

W całym regionie Troodos rozsiane są kościoły i klasztory, stanowiące zabytki sztuki bizantyjskiej. Dziesięć świątyń Troodos zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z uwagi na ich bogate zdobienia freskami.

Ze względu na swoje środowisko naturalne, klimat i dziedzictwo kulturowe góry Troodos są ważną atrakcją turystyczną Cypru i popularnym miejscem wypoczynku.
 
Sosna czarna i znak drogi bez przejazdu
Sosna czarna i znak drogi bez przejazdu
Zresztą drzewa na Troodos nieco przypominają kształtem literę T
Drzewa na Troodos kształtem nieco przypominają literę T
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama