reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Skiełek z wieżą widokową

dodano: 2023-11-06 22:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Łukowica - wieża widokowa na Skiełku Wejście na Skiełek w Beskidzie Wyspowym trudno jest nazwać wędrówką, ponieważ droga z parkingu na szczyt ma długość zaledwie kilkuset metrów. Dlatego zachęcam do rozpoczęcia spaceru już w centrum Łukowicy, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościół oraz park podworski. Ewentualnie wyprawę można uzupełnić o wejście na pobliską Modyń - Górę Zakochanych, jednakże - z uwagi na znaczną długość trasy - to opcja dla wytrawnych piechurów. Zarówno na Skiełku, jak i na Modyni stoi wieża widokowa.

Wieża widokowa na Skiełku, fot. Anita K.
Łukowica - wieża widokowa na Skiełku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Skiełek (755 m n.p.m.) to niewielki szczyt w Beskidzie Wyspowym, w gminie Łukowica, w powiecie limanowskim. Odkąd w 2023 r. postawiono na nim wieżę widokową, ten porośnięty lasem wierzchołek stał się bardzo popularną atrakcją turystyczną regionu. Stoki Skiełka od południowo-zachodniej strony opadają do doliny potoku Jastrząbka, od północno-wschodniej do doliny potoku Łukowica.

Z centrum miejscowości Łukowica na Skiełek prowadzi zielony szlak pieszy o długości 2,1 km (przewyższenie wynosi 315 m i podobnie suma podejść). Trasę można jednak znacznie skrócić zatrzymując się na parkingu w części wsi zwanej Pod Skiełkiem, zaledwie 800 m od wierzchołka (150 m przewyższenia). Jedynie ostatnie 600 m prowadzi przez las - pozostała część trasy wytyczona jest asfaltową drogą.
 

Jak już wcześniej wspomniałam, spacer można rozpocząć spod drewnianego kościoła św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy. Świątynia ta pochodzi z początku XVI w., ale w latach 1693-97 została gruntownie przebudowana na styl barokowy. 23 czerwca 1720 r. nastąpiła druga konsekracja kościoła, bo pierwsza miała miejsce już w 1550 r. Najstarszym zabytkiem znajdującym się w łukowickiej świątyni jest odrestaurowany obraz św. Anny Samotrzeć z 1520 r. Na uwagę zasługują też dwie chrzcielnice: górna z wyrytą datą 1693 r. oraz dolna, odwrócona do góry nogami, prawdopodobnie gotycka, z wyrytym napisem IHS.
 
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy

Obok drewnianego kościoła stoi potężny, murowany kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Wzniesiono go w latach 1984-1995. Świątynia ta wyróżnia się przepięknymi witrażami.

Wieżę widokową na Skiełku można dostrzec już z kościelnego parkingu. Zielony szlak pieszy najpierw prowadzi pośród zabudowań, a następnie przez las. Po drodze można zobaczyć m.in. kapliczkę i stary, drewniany budynek gospodarczy.
 
Przydrożna kapliczka
Zielony szlak początkowo biegnie asfaltową drogą
Ostatni fragment zielonego szlaku na Skiełek

Trasa i sam szczyt są doskonale przygotowane pod ruch turystyczny. Nie brakuje ławek i koszy na śmieci, a parking jest duży i bezpłatny. Na szczycie Skiełka oprócz wieży stoi także metalowy krzyż upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Starym Sączu w czerwcu 1999 r.
 
Wieża widokowa na Skiełku
Krzyż na Skiełku
Liczne ławki na szczycie Skiełka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama