Tę różnorodną i niezwykłej urody trasę w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim można polecić każdej osobie. Jej niezaprzeczalnymi atutami są: rozległe polany oferujące wspaniałe widoki, niezmącone działalnością człowieka rezerwaty przyrody, kaplica ukryta pośród drzew, gościnne schronisko, ale i maszt telekomunikacyjny stanowiący atrakcję dla amatorów tego typu konstrukcji. Natomiast starsze pokolenie doskonale pamięta katastrofę lotniczą, która miała tu miejsce 2 kwietnia 1969 roku. Zginęły w niej 53 osoby.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na szczyt Policy (1369 m n.p.m.) prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najkrótszy z nich - niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej - mierzy zaledwie 3,8 km. Jednak najbardziej popularny jest ten zaczynający się na słynnej Przełęczy Krowiarki, oddzielającej Pasmo Policy od masywu Babiej Góry, o długości 6,8 km. Poniżej zamieszczam wykaz aż dwunastu wariantów podejścia na szczyt Policy, począwszy od trasy najkrótszej.
Szlaki turystyczne na Policę:
od południowego wschodu: szlak niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej: 3,8 km, suma podejść 549 m;
od północnego wschodu: szlak niebieski + czerwony, z Suchej Góry w Skawicy: 4,9 km, suma podejść 700 m;
od południowego wschodu: szlak czarny + czerwony, z Wielkiej Polany w Sidzinie: 5,6 km, suma podejść 643 m;
od południowego zachodu: szlak czerwony z Przełęczy Krowiarki: 6,8 km, suma podejść 493 m;
od zachodu: szlak żółty + czerwony, spod dawnego hotelu Lajkonik w Zawoi: 7 km, suma podejść 780 m;
od północnego wschodu: szlak żółty + czerwony, z górnej części Juszczyna: 7,1 km, suma podejść 678 m;
od wschodu: szlak zielony + czerwony, spod Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie: 7,1 km, suma podejść 784 m;
od północnego zachodu: szlak niebieski + żółty + czerwony, z Mosornego w Zawoi: 7,8 km, suma podejść 843 m;
od północnego zachodu: szlak zielony + niebieski + żółty + czerwony, z centrum Zawoi: 9 km, suma podejść 935 m;
od wschodu: szlak czerwony z Bystrej Podhalańskiej: 14,3 km, suma podejść 1112 m;
od północnego wschodu: szlak niebieski + czerwony, z Kojszówki: 14,4 km, suma podejść 1153 m;
od północnego wschodu: szlak zielony + czerwony, z Osielca: 14,7 km, suma podejść 1155 m.
Dotychczas przemierzyłam pięć spośród tych tras: z Przełęczy Zubrzyckiej, Wielkiej Polany w Sidzinie, Przełęczy Krowiarki, spod Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie oraz najdłuższą, z Osielca.
Ciekawą propozycją jest jednodniowa pętla z Sidziny, obejmująca przejście szczytami Okrąglicy, Kociej Łapy, Kiczorki, Policy oraz Czyrńca, a także Halą Krupową, Halą Kucałową i Halą Śmietanową. Wspomniana trasa ma długość 18,4 km i charakteryzuje się sumą podejść 989 m (bez uwzględnienia 1,5 km spaceru wzdłuż asfaltowej drogi, z Przełęczy Zubrzyckiej do Wielkiej Polany).
Hala Krupowa
Czarny szlak zaczyna się w osadzie Wielka Polana w gminie Bystra-Sidzina. Znajduje się tam niewielki, bezpłatny parking. I tu drobna uwaga: czarny szlak ma swój początek nieco przed parkingiem, jednak można do niego łatwo dojść skręcając tuż za parkingiem w prawo.
Na odcinku jednego kilometra szlak wiedzie stromą ścieżką pośród drzew, przez następne pół kilometra biegnie szerokim, leśnym duktem, by ponownie zmienić się w wąską drogę. Tutaj dobrym pomysłem jest przedostanie się na dziko ze szlaku czarnego na zielony, wprost na Halę Krupową. Nie ominie nas wtedy żadna atrakcja.
Z Hali Krupowej można podziwiać rozległe widoki, m.in. na Gorce, Tatry i Góry Choczańskie na Słowacji. Znajduje się tu także dawny szałas pasterski, a nad polaną góruje szczyt Okrąglicy z masztem telekomunikacyjnym. Hala Krupowa była wypasana aż do lat 80. XX w.