reklama
reklama

Niżne Tatry na majówkę - cz. 1: Dziumbier i Chopok

dodano: 2022-04-22 20:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Niżne Tatry - widok z Dziumbiera Godnym rozważenia pomysłem na miłe spędzenie długiego weekendu majowego jest wypad w Niżne Tatry. To położone na terenie Słowacji pasmo górskie obfituje w przepiękne widoki. Szczególnie ciekawie z głównej grani Niżnych Tatr prezentują się ośnieżone szczyty Tatr Wysokich i Zachodnich. Niżne Tatry to nie tylko najwyższy Dziumbier, popularny wśród narciarzy Chopok oraz Kráľova hoľa z potężnym masztem radiowo-telewizyjnym, lecz także liczne doliny i jaskinie. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Anita K.
Niżne Tatry - Chopok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na początku maja w wysokich partiach Niżnych Tatr (Nízke Tatry) nadal leży dużo śniegu i jest tam stosunkowo zimno jak na tę porę roku. Zatem należy się ubrać w sposób adekwatny - niczym na zimową wyprawę.

Opisywana w niniejszym artykule trasa mierzy 15,9 km, przy sumie podejść 1338 m i przewyższeniu wynoszącym 922 m, więc choć nie wydaje się trudna, to odradzam ją początkującym piechurom, gdyż szlak ten obejmuje długie, jednostajne podejścia, w dodatku po zapadającym się śniegu.
 
Na szczycie Dziumbiera, w oddali Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie

Optymalnym punktem startowym jest parking P2, znajdujący się w miejscowości Trangoška, w dolinie potoku Bystrianka, na południe od szczytu Chopoka. W pełni sezonu turystycznego parking ten jest płatny (5 euro za dzień), jednak poza nim (np. w maju) można się tu zatrzymać nie ponosząc żadnych opłat.
 
Pierwszy drogowskaz - Trangoška
Antena na Chacie Zázvor (Trangoška)
Bystrianka
Dolina potoku Bystrianka
Widok na Chopok z doliny Bystrianki

Štefánička i nosicze

Pierwszym celem wędrówki jest Schronisko Štefánika (Chata generála Milana Rastislava Štefánika lub Štefánička lub Chata pod Ďumbierom), położone na wysokości 1740 m n.p.m. Prowadzi tam zielony szlak turystyczny o długości 3,3 km. Należy przygotować się na długie, strome podejście - dobrze rozłożyć siły, gdyż przewyższenie na tym odcinku wynosi około 600 m. Początkowo szlak prowadzi rezerwatem przyrody Pralesy Slovenska - Bystrá dolina.
 
Schronisko Štefánika
Wejście do Schroniska Štefánika
Widok z okolic schroniska na Chopok
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama