reklama
reklama

Zamek Korzkiew - 13 km od Krakowa [wideo]

dodano: 2021-11-03 21:43 | aktualizacja: 2022-04-09 12:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Zamek Korzkiew Zamek Korzkiew to XIV-wieczny zamek rycerski położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Korzkiew w gminie Zielonki w powiecie krakowskim w Małopolsce. Budowla należy do tzw. Orlich Gniazd i jest pierwszym zamkiem od strony Krakowa w tym systemie obronnym. Leży 13 km na północny zachód od Rynku w Krakowie (dojazd linią autobusową 267 z Krakowa) oraz około 8,5 km od Ojcowa. Pierwsze wzmianki pochodzą 1352 r., aktualnie należy do architekta Jerzego Donimirskiego (członka rady fundacji Zakonu Maltańskiego). W Zamku Korzkiew można zaobserwować symbole Zakonu Maltańskiego. Odbywają się tam tzw. Opłatki Maltańskie z udziałem obecnego właściciela.

Zamek Korzkiew


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zamek Korzkiew jest położony na ustronnym wzgórzu otoczonym parkiem z 1820 r., rozciągającym się w dolinie pod zamkiem między zalesionym zboczem góry a strumieniem Korzkiewka. Na sąsiednim wzgórzu widoczny jest kościół z XVII w. pw. św. Jana Chrzciciela (patron Zakonu Maltańskiego).
 
Zamek Korzkiew od strony południowej (wszystkie fotografie z czerwca 2021 r.)
Brama wjazdowa do zamku Korzkiew od strony parkingu
Część dziedzińca zamkowego
Wieża zamkowa od strony dziedzińca
Brama wjazdowa od strony dziedzińca
Wejście do głównej części zamku, m.in. do 4 sal zamkowych

Jak dojechać?
To tylko około 13-14 km, więc śmiało można się wybrać na wycieczkę z Krakowa wypożyczonym lub własnym rowerem. Więksi śmiałkowie jadą tam po drodze do Ojcowa, który jest nieco dalej. Do Korzkwi można dojechać drogą nr 794. Jest też inna trasa - można dojechać z drugiej strony drogą krajową nr 94. Przy samym zamku znajduje się mały, bezpłatny parking, ale u stóp zamku można znaleźć nieco więcej miejsc do zostawienia samochodu. Jest też możliwość dojazdu komunikacją miejską - do przystanku Korzkiew Zamek z Krowodrzy Górki lub Szpitala Jana Pawła II jedzie linia 267.
 
Brama zamkowa od strony dziedzińca
Drewno do kominków do ogrzewania 4 sal zamkowych
Wieża zamkowa od wewnątrz z bramą i gankiem wokół dziedzińca
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama