reklama
reklama

Ostredok - najwyższy szczyt Wielkiej Fatry

dodano: 2023-05-07 09:58 | aktualizacja: 2023-07-10 22:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielka Fatra - Krížna Pasmo Wielkiej Fatry na Słowacji wywarło na mnie ogromne wrażenie. Podczas gdy spodziewałam się wyłącznie łagodnych podejść, kopulastych szczytów i przeciętnych widoków, w rzeczywistości zastałam pełną rozmaitość - wymagające fragmenty szlaku, niebanalne panoramy, malownicze skałki, a nawet ogólnodostępne jaskinie. Ponadto w trakcie jednej z moich całodniowych wędrówek po Wielkiej Fatrze spotkałam tylko jednego turystę, przez co poczułam się trochę jak w Alpach, które znane są ze swojej dzikości.

Widok z Majerowej Skały na główną grań Wielkiej Fatry, fot. Anita K.
Wielka Fatra - Majerova skala Krížna Frčkov Ostredok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Omawiana w niniejszym artykule trasa prowadzi na najwyższy szczyt Wielkiej Fatry - Ostredok (1596 m n.p.m.), należący do głównej grani tego pasma górskiego. Zatem szansa na wędrówkę w odosobnieniu jest raczej znikoma, choć i tak turystów jest tam znacznie mniej niż na popularnych szlakach w polskich Tatrach lub Beskidach. Przypomina mi to czasy sprzed kilku-kilkunastu lat, kiedy turystyka górska nie była w Polsce tak powszechna jak dziś.
 
Widok z Ostredoka na wschód: Niżne Tatry

Najkrótsza trasa na Ostredok prowadzi z położonej na południu, malutkiej miejscowości Turecká, aczkolwiek można wyjść na ten szczyt również z oddalonej o 2,4 km wsi Staré Hory. Trasa wydłuży się wtedy o 4,8 km w obie strony, zwiększy się też jej przewyższenie - o 130 m.
 
Centrum miejscowości Turecká
Kolorowe ogrodzenie z nart

Parking (płatny 3 euro za dzień lub bezpłatny poza sezonem, stan na maj 2023 r.) znajduje się w centrum Tureckiej. Alternatywnie można podjechać samochodem nieco wyżej, na osiedle Salašky i tam zatrzymać się na bezpłatnym parkingu obok zbiornika wodnego. Trasa skróci się wtedy o 2 km w obie strony, a przewyższenie zmniejszy o 170 m, ale do podjazdu może być konieczny samochód terenowy lub SUV.
 
Zbiornik wodny na osiedlu Salašky w Tureckiej

Wariant trasy z centrum Tureckiej na Ostredok i z powrotem ma długość 15,5 km przy sumie podejść 1150 m, jednakże polecam zahaczenie o Majerową Skałę (Majerova skala), co w efekcie da 18,1 km długości przy sumie podejść 1350 m.
 

Zasadniczo pierwsze kilka kilometrów trasy prowadzi wzdłuż nieczynnego wyciągu krzesełkowego Turecká - Krížna (Líška). Został on otwarty w 1971 r., a zamknięty bezpowrotnie w sezonie zimowym 1991/92. Fragment żółtego szlaku łączący parking w Tureckiej z górną stacją dawnego wyciągu (miejsce zwane Pod Liszką - Pod Líškou) mierzy tylko 3,6 km, jednak to aż 770 m przewyższenia, więc łatwo nie jest.
 
Wyciąg krzesełkowy, a raczej to, co z niego pozostało

Pod szczytem Liszki (Líška, 1445 m n.p.m.) znajdują się pozostałości strawionego pożarem w listopadzie 2005 r. budynku górnej stacji wyciągu Turecká - Krížna.
 
Pod Líškou z górną stacją dawnego wyciągu krzesełkowego
Ruiny dawnej stacji wyciągu, ale na czarno-białej fotografii
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama