reklama
reklama

Mała Fatra: Wędrówki na Minčol latem i zimą

dodano: 2020-02-16 17:46 | aktualizacja: 2023-02-17 22:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Mała Fatra - Mincol Na Minčolu w słowackiej Małej Fatrze byłam dotychczas dwukrotnie - w sierpniu i grudniu. Latem wychodziłam na ten szczyt z miasta Vrútky położonego na wschodzie, natomiast zimą wyruszyłam ze wsi Višňové koło Żyliny na północny zachód od Minčola. Obie te trasy są do siebie zbliżone pod względem długości, przewyższenia i sumy podejść, jednak jeśli chodzi o walory widokowe, zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest trasa mająca swój początek we Vrútkach. Prowadzi bowiem przez rozległą polanę z pozostałościami okopów i haubicą z czasów II wojny światowej.

fot. Anita K.
Mała Fatra - Mincol


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Poza dwiema wspomnianymi powyżej trasami, na Minčol można wyjść także z położnej na południu miejscowości Strečno - albo zaczynając wędrówkę czerwonym szlakiem wiodącym wzdłuż murów zamku, albo żółtym biegnącym obok wieży widokowej na Špicáku. Jest to opcja charakteryzująca się największą długością szlaku (17 km) - pozostałe dwie trasy mierzą po około 12 km. Ponadto należy liczyć się z sumą podejść wynoszącą 960 m (Vrútky), 980 m (Višňové) lub 1250 m (Strečno).

Poniżej zamieszczam mapki przedstawiające trzy najbardziej popularne trasy na Minčol (1364 m n.p.m.) w Małej Fatrze na Słowacji.
 

Na wstępie warto zaznaczyć, że Minčol to dość popularna nazwa dla szczytów na Słowacji. Łącznie aż 7 szczytów jest określanych tym mianem:
  • w Górach Bukowskich (972 m n.p.m.),
  • w Górach Czerchowskich (1157 m n.p.m.),
  • w Małej Fatrze (1364 m n.p.m.),
  • w Beskidach Orawskich (1273 m n.p.m.),
  • w Magurze Orawskiej (1394 m n.p.m.),
  • w Magurze Orawskiej (1139 m n.p.m.),
  • w Wielkiej Fatrze (1398 m n.p.m.),

Nazwa Minčol została po raz pierwszy udokumentowana w 1563 roku. Prawdopodobnie wywodzi się od rumuńskiego słowa muncel, oznaczającego górkę.

Minčol, o którym jest mowa w tym wpisie, należy do południowo-zachodniej części Małej Fatry, zwanej Małą Fatrą Luczańską (Lúčanská Malá Fatra). Nie jest to jednak ani najwyższy szczyt tego pasma, ani nawet tej grupy. Są nimi odpowiednio Wielki Krywań (Velký Kriváň, 1709 m n.p.m.) i Wielka Łąka (Veľká lúka, 1476 m n.p.m.).

Na Minčol z miejscowości Vrútky
Vrútky to niewielkie słowackie miasto liczące około 8 tys. mieszkańców, położone nad Wagiem i jej dopływem - rzeką Turiec. Najważniejszymi zabytkami są tam: ewangelicki kościół Marcina Lutra z 1903 roku, rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela z 1905 roku, synagoga z lat 1909-1910 oraz budynek Urzędu Miejskiego z 1926 roku.
 
Vrútky: kościół św. Jana Chrzciciela i budynek Urzędu Miejskiego nad rzeką Turiec
Antena toroidalna w Martinie
Anteny satelitarne w Martinie

Żółty szlak na Minčol, mierzący 7 km, zaczyna się w miejscu zwanym Autocamping Turiec, tak naprawdę już na terenie miasta Martin, graniczącego z Vrútkami. Około 500 m przed szczytem szlak zbiega się z trasą E3 (o tym w dalszej części wpisu).
 
Okolice Autocampingu Turiec
Antena na drzewie, widok z początkowego fragmentu żółtego szlaku
Widok z żółtego szlaku na następujące szczyty Małej Fatry: Stratenec, Biele skaly, Suchý, Mały i Wielki Krywań, Chleb
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama