reklama
reklama

W poszukiwaniu wiosny

dodano: 2024-03-10 17:18
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

śledziennica Marzec to najlepszy czas na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. W tym miesiącu przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu: zakwitają pierwsze kwiaty, na drzewach i krzewach powstają zawiązki liści, ptaki świergolą radośnie, a w słoneczne dni swoje kryjówki opuszczają cytrynki. Zapraszam na wiosenny spacer po lesie i nie tylko.

Anita K.
wiosna kwiaty


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wiosna astronomiczna, kalendarzowa i meteorologiczna

Początek astronomicznej wiosny, tak zwana równonoc wiosenna, zazwyczaj wypada 20 marca. Natomiast kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca - wtedy w szkołach obchodzony jest Dzień Wagarowicza. Dawniej dzieci w młodszych klasach topiły tego dnia Marzannę, jednak tradycja ta stopniowo zanika z pobudek ekologicznych - słomiane kukły owinięte kolorową bibułą lub nawet tkaninami po prostu zaśmiecają rzeki. Oprócz wiosny astronomicznej i kalendarzowej wyróżnia się jeszcze meteorologiczną wiosnę. Ta zaczyna się już 1 marca i trwa do końca maja.
 
Wiosenne widoki - wierzby
Leśny strumyk i pierwsze kwitnące na fioletowo żywce
Pierwsze wiosenne liście

Wiosna w lesie, na polanach i łąkach

Marzec to idealny czas na spacery poza miastem w celu poszukiwania zwiastunów wiosny. Pierwszym wiosennym skojarzeniem na pewno są bazie wierzbowe, zwane też kotkami, a także żółte kotki leszczynowe.
 
Bazie wierzbowe
Kotki leszczynowe

Wzrok przyciągają kwitnące na fioletowo fiołki, krokusy, sasanki, miodunki i żywce, różowe kokorycze jasnoty, niebieskie przylaszczki i przetaczniki.
 
Fiołki
Krokusy
Sasanka
Żywiec
Jasnoty
Miodunka
Kokorycz
Przetacznik
Przylaszczka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Świat na fotografii


reklama