Marzec to najlepszy czas na poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. W tym miesiącu przyroda zaczyna budzić się z zimowego snu: zakwitają pierwsze kwiaty, na drzewach i krzewach powstają zawiązki liści, ptaki świergolą radośnie, a w słoneczne dni swoje kryjówki opuszczają cytrynki. Zapraszam na wiosenny spacer po lesie i nie tylko.
Anita K.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wiosna astronomiczna, kalendarzowa i meteorologiczna
Początek astronomicznej wiosny, tak zwana równonoc wiosenna, zazwyczaj wypada 20 marca. Natomiast kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca - wtedy w szkołach obchodzony jest Dzień Wagarowicza. Dawniej dzieci w młodszych klasach topiły tego dnia Marzannę, jednak tradycja ta stopniowo zanika z pobudek ekologicznych - słomiane kukły owinięte kolorową bibułą lub nawet tkaninami po prostu zaśmiecają rzeki. Oprócz wiosny astronomicznej i kalendarzowej wyróżnia się jeszcze meteorologiczną wiosnę. Ta zaczyna się już 1 marca i trwa do końca maja.
Wiosna w lesie, na polanach i łąkach
Marzec to idealny czas na spacery poza miastem w celu poszukiwania zwiastunów wiosny. Pierwszym wiosennym skojarzeniem na pewno są bazie wierzbowe, zwane też kotkami, a także żółte kotki leszczynowe.
Wzrok przyciągają kwitnące na fioletowo fiołki, krokusy, sasanki, miodunki i żywce, różowe kokorycze i jasnoty, niebieskie przylaszczki i przetaczniki.