reklama
reklama
Filtruj
na rowerze
wieże widokowe
miasta
śnieg
na motocyklu
wieże TV
pod ziemią
Alpy
Małopolska
Tatry
wyspy
zamki
góry

Jak działa last minute?

Last minute to wciąż jedna z najbardziej lubianych przez Polaków form podróżowania – jak pokazują statystyki, ponad 1/4 turystów planujących zagraniczne wakacje szuka takich promocji i aktywnie z nich korzysta. I choć liczba ofert last minute bywa mocno ograniczona, a na ostateczną wysokość ceny wpływa wiele czynników, to i tak są to oferty bardzo opłacalne, pozwalające oszczędzić nawet 50% wyjściowej ceny wycieczki. Sprawdziliśmy, jak dokładnie działa last minute, kto ustala ceny i z czego wynikają obniżki na wakacje z krótkim terminem wylotu.

Cypr: Olimbos - najwyższy szczyt gór Troodos

Wybierając się na Cypr, warto odwiedzić nie tylko śródziemnomorskie wybrzeże, lecz także zapuścić się w głąb lądu. W poprzednich artykułach opisałam przesiąknięte historią miasto Pafos, malowniczą skałę Afrodyty, w pobliżu której podobno wyłoniła się ta grecka bogini miłości, prawosławny klasztor Świętego Neofita oraz półwysep Akamas z dziewiczymi plażami i błękitnymi lagunami. Teraz przedstawię pasmo Troodos z jego najwyższym szczytem Olimpem. To góry niższe od Tatr, ale wyższe i potężniejsze do polskich Beskidów. Najbardziej zdumiewa występująca tam roślinność.

Podróże z anteną - Barcelona

Barcelona to hiszpańskie miasto będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Znajduje się na północnowschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Jest drugim co do wielkości po Madrycie miastem Hiszpanii pod względem liczby ludności i znaczenia gospodarczego. Ma 1,64 mln mieszkańców (niewiele mniej niż Warszawa) i zaledwie 101,35 km2 powierzchni (pięciokrotnie mniej niż stolica Polski), co przekłada się na dużą gęstość zaludnienia – ponad 16 tys. osób na km2.

U wrót najwyższego szczytu Pirenejów

Najwyższy szczyt Pirenejów - Aneto, zasadniczo przeznaczony jest dla osób mających doświadczenie w wysokogórskiej wędrówce, to znaczy posiadających odpowiedni sprzęt i umiejętności. Mniej zaawansowani turyści mogą jednak pokusić się o przejście przez bramę prowadzącą na Aneto - Portillón Superior (czyż nie brzmi to majestatycznie?). Ale żeby przesadnie nie zachęcać, dodam, że jeszcze niedawno nazwałabym to miejsce... wrotami piekielnymi.

Podróże z anteną: Wyspa Zakynthos

Wyspa Zakynthos, w skrócie „Zante”, albo inaczej Kwiat Lewantu lub Kwiat Wschodu, jest jedną z wysp wchodzących w skład Wysp Jońskich. Jest jedenastą co do wielkości wyspą w Grecji, a także trzecią co do wielkości Wyspą Jońską (po Kefalonii i Korfu). Zakynthos jest też drugą pod względem zaludnienia wyspą na Wyspach Jońskich. Jego powierzchnia wynosi 406 km2, a liczba ludności 41 180 mieszkańców (według spisu z 2021 r.).

Katalonia: W krainie pirenejskich jezior

Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici położony jest w samym sercu Pirenejów, na wysokości od 1200 m do nieco ponad 3000 m n.p.m. To jedyny park narodowy w Katalonii, będącej wspólnotą autonomiczną Hiszpanii. Charakteryzuje się występowaniem ostrych szczytów, skalistych grani, bujnych lasów i zielonych łąk, ale przede wszystkim wyróżnia się obecnością ponad 200 jezior oraz licznych rzek, jarów i mokradeł.

Hej Krywaniu, Krywaniu... - wyjście z Trzech Źródeł

Krywań to drugi najwyższy po Rysach szczyt Tatr, na który prowadzi szlak turystyczny. Oznacza to, że można go zdobyć samodzielnie, bez towarzystwa wykwalifikowanego przewodnika (czego wymagają przepisy na Słowacji) czy też bez konieczności wpisu do Książki Wyjść Taternickich lub na stronie internetowej TPN (czego wymagają przepisy w Polsce). Trzecim takim miejscem jest Sławkowski Szczyt po stronie słowackiej. Nie wspominam tu o drugiej po Gerlachu Łomnicy, bo co prawda każdy turysta może tam dotrzeć, ale wyłącznie koleją linową - inaczej tylko w towarzystwie uprawnionego przewodnika.

Wielka Fatra: Ostra, Lubiana i Tłusta oraz Jaskinia Mažarná

Długi weekend majowy w górach bez tłumów na szlaku - brzmi to dość abstrakcyjnie. Jednak wcale nie trzeba daleko jechać, aby tego doświadczyć. Słowacka Wielka Fatra stwarza idealne warunki do wędrówki w odosobnieniu - jest to pasmo rozległe, stosunkowo niskie, poprzecinane długimi szlakami, a jednocześnie obfitujące w urozmaicone krajobrazy. W jednej z poprzednich relacji opisałam przejście główną granią Wielkiej Fatry z jej najwyższymi szczytami. Teraz zabiorę Was w zachodnią część tego pasma - na Ostrą, Lubianą i Tłustą, z malowniczymi skałkami, oraz do Jaskini Mažarnej.

Alpy: Arpelistock - trzytysięcznik w Szwajcarii

Wyobraź sobie, że o poranku wychodzisz na taras i wskazując palcem na alpejską panoramę wybierasz szczyt, na który za kilka godzin wejdziesz. Taki był mój urlop w Szwajcarii. Spontaniczny, pełen wrażeń, na długo pozostający w pamięci. Trzytysięcznikiem, który zapragnęłam zdobyć w pierwszej kolejności, był Arpelistock. Trasa, z pozoru łatwa, okazała się dość wymagająca w okolicach podszczytowych. Nagrodą za wszelkie niedogodności były wspaniałe widoki na otaczające lodowce i masywy górskie.

Podróże z anteną - Pafos na Cyprze

Miasto Pafos, liczące ponad 35 tys. mieszkańców, położone jest w południowo-zachodniej części Cypru. To stolica dystryktu o tej samej nazwie i jedno z najważniejszych miast wyspy. Zasłynęło m.in. jako ośrodek kultu greckiej bogini Afrodyty. Prawdziwymi skarbami Pafos są odkryte podczas wykopalisk mozaiki podłogowe sprzed kilkunastu stuleci oraz tak zwane Grobowce Królewskie – nekropolia dostojników z czasów hellenistycznych i rzymskich. Charakterystycznym zabytkiem Pafos jest też niewielki zamek stojący na portowym wybrzeżu.
progress gif
reklama