reklama
reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wołoska Dębowa z Janosikową Karczmą

Wołoska Dębowa (Valaská Dubová) to niewielka miejscowość w powiecie Rużomberk kraju żylińskiego, w północnej Słowacji. Jest świetnym punktem wyjściowym wędrówek po Górach Choczańskich (Chočské vrchy) z najwyższym szczytem Wielkim Choczem (1611 m n.p.m.).
 
Widok na Wołoską Dębową z niebieskiego szlaku w kierunku Wielkiego Chocza

Dojazd samochodem z Krakowa do Wołoskiej Dębowej trwa zaledwie około 2,5 godziny. To niezwykle malownicza miejscowość położona u stóp gór, z wyróżniającym się na tle zabudowań białym neoromańskim kościołem, przez co nietrudno ją dostrzec z drogi krajowej.
 
Kościół św. Michała Archanioła w Wołoskiej Dębowej

Oprócz kościoła bardzo ważną atrakcją Wołoskiej Dębowej jest Janosikowa Karczma (Jánošíkova Krčma), pełniąca dziś funkcję nie tylko restauracji, ale także pensjonatu. Powstała w wyniku przebudowy oryginalnej karczmy, w której według legendy pojmano zbójnika Juraja Jánošíka. Karczma znajduje się tuż obok kościoła, a z dwóch stron otoczona jest cmentarzem. Trzeba przyznać, że widok z okien pensjonatu na nagrobki dodaje temu miejscu mistycznego charakteru. Nie na co dzień ma się okazję obserwowania tuż przed snem migotliwych płomieni zniczy.
​​​
Janosikowa Karczma w Wołoskiej Dębowej
Napis umieszczony na budynku karczmy upamiętniający Juraja Jánošíka
Klimatyczny wystrój Janosikowej Karczmy

Warto wspomnieć, że okolice Wołoskiej Dębowej są popularne wśród amatorów jazdy samochodami terenowymi.
 
Centrum Wołoskiej Dębowej
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama