reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ćwilin i Śnieżnica są na tyle blisko od siebie oddalone, że spokojnie można wejść na nie jednego dnia. Wówczas punktem startowym jest przełącz Gruszowiec. Trasa ta ma długość 9,3 km (lub 8,2 km bez przejścia obok górnej stacji wyciągu Kasina Ski), charakteryzuje się sumą podejść 750 m i jest dosyć łatwa. Jedynie szlak na Ćwilin może sprawiać pewne problemy, ponieważ prowadzi po stosunkowo stromym stoku.
 

Na Ćwilinie i Śnieżnicy byłam kilkukrotnie, o różnych porach roku, najczęściej wychodząc ze wspomnianej przełęczy Gruszowiec. Jednak pewnego razu zdecydowałam się odbyć nieco dłuższą wędrówkę: zielonym szlakiem z Dobrej na Śnieżnicę, następnie niebieskim przez przełęcz Gruszowiec na Ćwilin, schodząc do Jurkowa i na koniec idąc stamtąd asfaltową drogą do Dobrej. Cała ta trasa mierzy 15,5 km, przy sumie podejść 950 m.
 

Poniżej wykaz miejsc, z których biegną oficjalne szlaki turystyczne na Śnieżnicę, Ćwilin i Łopień, w kolejności od najkrótszego. Podane długości uwzględniają przejście w jedną stronę.

Punkty startowe na Ćwilin:
  • przełęcz Gruszowiec na północy (niebieski szlak o długości 1,9 km),
  • Jurków na wschodzie (niebieski szlak o długości 4 km, można stąd wyjść również na Mogielicę),
  • Mszana Dolna na zachodzie (żółty szlak biegnący przez szczyt Czarnego Działu, o długości 8,6 km).

Punkty startowe na Łopień:
  • Przełęcz Rydza-Śmigłego na południu (zielony szlak o długości 2,1 km, można stąd wyjść również na Mogielicę),
  • Dobra na północy (zielony szlak o długości 3,9 km),
  • Tymbark na północnym wschodzie (czarny szlak o długości 6,2 km).

Punkty startowe na Śnieżnicę:
  • przełęcz Gruszowiec na południu (niebieski szlak o długości 2,2 km),
  • Kasina Wielka na zachodzie (niebieski szlak biegnący wzdłuż wyciągu Kasina Ski, o długości 2,3 km),
  • Porąbka na północnym wschodzie (czarny szlak o długości 2,4 km),
  • Dobra na zachodzie (zielony szlak o długości 5 km, biegnący częściowo brzegiem rezerwatu przyrody Śnieżnica).
 
Widok z polany Widny Zrąbek na Łopieniu na: Ćwilin, przełęcz Gruszowiec i Śnieżnicę oraz Lubogoszcz i Lubomir (na dalszym planie)

Z przełęczy Gruszowiec na Ćwilin

Przełęcz Gruszowiec jest położona na wysokości 679 m n.p.m. Rozdziela Ćwilin i Śnieżnicę. Biegnie nią droga krajowa nr 28. Z przełęczy w kierunku zachodnim rozpościerają się widoki na Luboń Wielki, Szczebel i Lubogoszcz, a w kierunku wschodnim na Łopień.
 
Widok znad przełęczy Gruszowiec - ze szlaku na Śnieżnicę, na Ćwilin

Na przełęczy znajdują się: Bar „Pod Cyckiem”, murowana kapliczka oraz pomnik ku czci pomordowanych i żywcem spalonych w dniu 1 listopada 1944 r. podczas pacyfikacji przez okupanta hitlerowskiego mieszkańców wsi Gruszowiec. Wśród 33 ofiar było 10 dzieci. Uwaga! Ani kapliczka, ani pomnik nie znajdują się przy szlaku, a odpowiednio około 400 m od skrzyżowania na zachód (w przysiółku Chęcie w Kasinie Wielkiej) i na wschód (przy DK28).
 
Przełęcz Gruszowiec i Bar „Pod Cyckiem”

Z przełęczy Gruszowiec można wyruszyć niebieskim szlakiem albo na Ćwilin (w kierunku południowym), albo na Śnieżnicę (północnym). Pierwsze kilkaset metrów trasy w kierunku szczytu Ćwilina biegnie wśród wiejskich zabudowań oraz polami i łąkami. Dopiero dalej zaczyna się las i strome podejście, jednak miarowym tempem i bez zatrzymywania się można je pokonać nawet w około 35 min.
 
Strome podejście na Ćwilin z przełęczy Gruszowiec
Niebieski szlak z przełęczy Gruszowiec na Ćwilin

Przy niebieskim szlaku znajduje się drewniany krzyż upamiętniający przewodnika beskidzkiego Władysława Kowalczyka, który 13 grudnia 2009 r. zmarł tu nagle w wieku 64 lat.
 
Krzyż na zboczu Ćwilina upamiętniający Władysława Kowalczyka
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama