reklama
reklama

Siwy Wierch na zachodnim krańcu Tatr

dodano: 2019-09-17 21:04 | aktualizacja: 2019-10-15 17:45
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Siwy Wierch - Rzędowe Skały Choć Siwy Wierch należy do pasma Tatr Zachodnich, to ani trochę nie przypomina dobrze znanych tatrzańskich masywów. Po pierwsze wznosi się na wysokość zaledwie 1805 m n.p.m. Jest zatem jednym z niższych szczytów Tatr Zachodnich. Po drugie wyróżnia się licznie występującymi wapiennymi i dolomitowymi skałkami, przez co miejscami wygląda jak Jura Krakowsko-Częstochowska czy Pieniny. Myślę, że właśnie z uwagi na te różnice warto udać się na zachodni kraniec Tatr i poczuć uroki tego wyjątkowego miejsca.

Siwy Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wędrówkę na Siwy Wierch rozpoczęłam z Wyżniej Huciańskiej Przełęczy (Vyšné Hutianske sedlo) położonej na wysokości około 950 m n.p.m. Biegnie tamtędy słowacka droga krajowa nr 584 Podbiel - Liptowski Mikułasz. Przydrożny, bezpłatny parking znajduje się we wsi Huty, około 450 m na południowy zachód od rozdroża zwanego Leśniczówką pod Białą Skałą (Horáreň pod Bielou skalou).
 
Rozdroże Leśniczówka pod Białą Skałą
Na szlaku biegnącym przez Wyżnią Huciańską Przełęcz

Rozdroże to stanowi świetny punkt wypadowy na Siwy Wierch. Znajduje się tam wiata, ławki i stół dla turystów oraz tablice dydaktyczne. Przebiega tamtędy również granica Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 
Czerwony szlak prowadzi w początkowym fragmencie wzdłuż gruntowej drogi
Widok z czerwonego szlaku na Pogórze Orawskie, w tym od lewej szczyty: Kopec (najwyższy szczyt pasma), Machy i Mních. Skrajnie po prawej w oddali: Babia Góra w Beskidzie Żywieckim.
Strome podejście przez las

Pierwsza część trasy, o długości około 1,5 km, prowadzi lasem (w początkowym fragmencie wzdłuż szerokiej drogi gruntowej). Następnie oczom zaczynają ukazywać się wapienne i dolomitowe skałki, bardzo charakterystyczne dla tego masywu. Pierwszą po drodze atrakcją tego typu jest Mała Biała Skała (Malá Biela skala), położona na wysokości 1316 m n.p.m. Aby znaleźć się w pobliżu tej turni, niestety w żaden sposób nieoznakowanej, wystarczy nieznacznie zboczyć ze szlaku w prawo.

Jako ciekawostkę warto dodać, że na całej długości szlaku, co wysokość 100 m wbite są paliki z oznaczeniem, na którym metrze właśnie się znajdujemy.
 
Widok z Małej Białej Skały na Niżne Tatry i Wielki Chocz
W okolicach Małej Białej Skały
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama