reklama
reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Odcinek szlaku ze Średniej Polany na Wielki Chocz nie jest ani zbytnio stromy, ani zbytnio trudny. Co prawda w pewnym momencie występują łańcuchy, ale są one raczej przydatne tylko wtedy, gdy jest bardzo ślisko. Tak zresztą było, kiedy wybrałam się tam w marcu. Właściwie cała droga od Wołoskiej Dębowej aż na szczyt pokryta była śniegiem i lodem. W takim przypadku powinno zamocować się do butów specjalne kolce - raki. W przeciwnym razie łatwo o poślizgnięcie się i upadek.
 
Strome podejście na Wielki Chocz
Łańcuchy przy podejściu na Wielki Chocz

Na Wielki Chocz prowadzi kilka szlaków turystycznych. Oprócz wspomnianego wcześniej szlaku z Wołoskiej Dębowej, także z: Wyżniego Kubina (Vyšný Kubín), Jasieniowej (Jasenová), Rużomberku, Liskowej (Lisková) i Łączek (Lúčky).
 
Na Wielkim Choczu
Widok z Wielkiego Chocza na Tatry
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama