reklama
reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Ruiny zamku Likawa

Historia zamku Likawa (Likava) sięga XIV wieku. Został wzniesiony na skalistym garbie u podnóży Przedniego Chocza, na pograniczu Kotliny Liptowskiej i Gór Choczańskich. Miał charakter twierdzy strzegącej szlaku handlowego z Liptowa na Orawę i dalej do Polski. Został zburzony w 1707 roku, a prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne rozpoczęły się tam w latach 70. XX wieku.
 
Ruiny zamku Likawa

Dziś dla turystów dostępna do zwiedzania jest wieża oraz dziedzińce dawnego dolnego zamku. Jest otwarty tylko w miesiącach od maja do września, przy czym w maju można go zwiedzać wyłącznie w weekendy.
 
W marcu zamek Likawa jest zamknięty
Ruiny zamku Likawa na skalistym wzgórzu

Ruiny zamku górują nad miejscowością Likavka koło Rużomberku. Można się do nich dostać czerwonym szlakiem, przechodząc w pewnym momencie pod będącym w budowie odcinkiem autostrady D1.
 
Zamek Likawa
Ścieżka prowadząca do ruin zamku Likawa
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama