reklama
reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Całość zamku stanowią trzy kompleksy średniowieczno-renesansowych budowli. Najstarszą częścią jest zamek górny (tzw. cytadela) - najwyższej wzniesiona, niezwykle wąska budowla, zorientowana w kierunku wschód-zachód. Poniżej znajduje się zamek środkowy z czworoboczną wieżą i dwoma pałacami, wzniesionymi przez Jana z Dębowca i Jana Korwina. Najniżej położony jest zamek dolny z pałacem Thurzonów, kaplicą zamkową i wieżą. Co ciekawe najwyższa część zamku znajduje się na wysokości 112 metrów nad lustrem rzeki Orawa, a kompleks zamkowy obejmuje aż 154 pomieszczenia.
 
Widok z wnętrza Zamku Orawskiego na Tatry

Warto dodać, że na zamku w 1921 roku Friedrich Wilhelm Murnau nakręcił film „Nosferatu - symfonia grozy”. Nie była to jednak jedyna produkcja wykorzystująca zamek na potrzeby scenografii - służył on jako tło także takich filmów, jak „Król Drozdobrody” (1984), „Król sokołów” (2000) czy „Książę i kowal” (2014). Nakręcono tu również jeden z odcinków serialu „Janosik”.
 
Kadr z filmu „Nosferatu - symfonia grozy” - scena rozgrywa się na dziedzińcu Zamku Orawskiego
Pełen klimatu Zamek Orawski

Zamek można zwiedzać cały rok za wyjątkiem kwietnia. Wejścia odbywają się w grupach z przewodnikiem - zwiedzanie indywidualne jest niemożliwe. Cena biletu wynosi od 5 do 10 euro w zależności od trasy, jaką chce się przebyć. W przypadku najbogatszego w atrakcje wariantu czas zwiedzania wynosi 130 minut.
 
Antena satelitarna z Zamkiem Orawskim w tle

Poniżej kilka ciekawych materiałów wideo na temat Zamku Orawskiego, w tym ujęcia zrealizowane w rozdzielczości 4K.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama