reklama
reklama

Podróże z anteną - Barcelona

dodano: 2024-01-19 14:36 | aktualizacja: 2024-03-28 12:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2023

Barcelona - fontanna Cascada Monumental Barcelona to hiszpańskie miasto będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Znajduje się na północnowschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Jest drugim co do wielkości po Madrycie miastem Hiszpanii pod względem liczby ludności i znaczenia gospodarczego. Ma 1,64 mln mieszkańców (niewiele mniej niż Warszawa) i zaledwie 101,35 km2 powierzchni (pięciokrotnie mniej niż stolica Polski), co przekłada się na dużą gęstość zaludnienia – ponad 16 tys. osób na km2.

Łuk Triumfalny w Barcelonie, fot. Anita K.
Barcelona - Łuk Triumfalny Arc de Triomf


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Barcelona położona jest na równinie między ujściami rzek Besòs i Llobregat. Natomiast od północnego zachodu ogranicza ją masyw górski Collserola, z najwyższym szczytem Tibidabo (516 m n.p.m.), rozciągający się równolegle do linii brzegowej. W granicach Barcelony znajduje się też kilka mniejszych wzniesień, w tym najbardziej znane Montjuïc, górujące nad portowym wybrzeżem.
 
Wzgórze Tibidabo: wieża telewizyjna i kościół Serca Jezusowego

Trochę historii

Najstarsze odkryte dotychczas ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Barcelony sięgają epoki neolitu. Od VII do VI w. p.n.e. udokumentowane jest istnienie na tych ziemiach wiosek Iberów. Następnie na początku III w. p.n.e. tereny te zajęli Kartagińczycy, a potem w 218 r. p.n.e. osiedlili się tu Rzymianie. W V w. Barcelonę zajęli Wizygoci, a w VIII w. rozpoczął się prawie stuletni okres rządów muzułmańskich. W 801 r. Barcelona stała się stolicą Marchii Hiszpańskiej.

Dalsze dzieje miasta są niezwykle burzliwe, jednak po więcej szczegółów odsyłam do fachowych opracowań. Z historii najnowszej warto zwrócić uwagę na takie hasła, jak: hiszpańska wojna domowa, dyktatura Francisco Franco czy ruch niepodległościowy w Katalonii.
 
Zamek Trzech Smoków (Castell dels Tres Dragons) w Parc de la Ciutadella

Jak się tam dostać i gdzie nocować?

Barcelona jest popularnym celem wycieczek wśród Polaków z uwagi na śródziemnomorski klimat, mnogość atrakcji oraz krótkie i tanie loty. W okolicach Barcelony znajdują się dwa porty lotnicze: Barcelona-El Prat (ok. 15 km od centrum) i Girona-Costa Brava (ok. 90 km od centrum).

Niestety ceny noclegów nie należą już do niskich i zaczynają się od 500 zł za noc w prywatnym apartamencie. W przypadku dłuższego pobytu doskonałą opcją jest wynajęcie kwatery nad samym morzem, w którejś z pobliskich miejscowości i dojazd do Barcelony pociągiem lub samochodem. Niesie to za sobą nie tylko oszczędności, lecz także możliwość wypoczynku na plaży po długim dniu spędzonym na zwiedzaniu miasta. Przy okazji uczulam, że w przypadku poruszania się samochodem mogą wystąpić problemy ze znalezieniem w Barcelonie wolnego miejsca parkingowego.

Atrakcje z dziełami Gaudiego na czele

Do pobieżnego zwiedzenia największych atrakcji Barcelony spokojnie wystarczą 2-3 dni. Szczególną uwagę warto zwrócić na 8 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w tym Pałac Muzyki Katalońskiej (Palau de la Música Catalana), Szpital św. Pawła (Hospital de Sant Pau) oraz 6 obiektów zaprojektowanych przez słynnego architekta Antoniego Gaudiego: bazylikę Sagrada Família, ogród Park Güell, a także budynki Palau Güell, Casa Milà (La Pedrera), Casa Vicens i Casa Batlló.
 
Niesamowita elewacja Casa Batlló, projektu Gaudiego
Casa Milà, również pod nazwą La Pedrera

Antoni Gaudí żył w latach 1852-1926. Mówi się o nim: genialny architekt wyprzedzający swoją epokę, człowiek wiary i wielki obserwator przyrody. Dzieła Gaudiego są rozpoznawalne na całym świecie. Jego wkład w architekturę doprowadził do zerwania z ustalonymi schematami. Dzięki niespotykanym dotąd metodom konstrukcyjnym zdefiniował własny, unikalny styl, przesiąknięty symboliką i maksymalną dbałością o szczegóły. Jego spuścizna, mimo upływu czasu, jest dziś bardziej żywa niż kiedykolwiek.

Sagrada Família – bazylika Świętej Rodziny

Sagrada Família jest świątynią wyjątkową zarówno pod względem wyglądu, jak i historii. Ten owoc pracy Gaudiego jest projektem realizowanym przez ludzi i dla ludzi, a ewolucję świątyni w Barcelonie widziało pięć pokoleń. Obecnie, ponad 140 lat od wmurowania kamienia węgielnego w 1882 r., świątynia wciąż jest nieskończona. 7 listopada 2010 r. papież Benedykt XVI nadał jej tytuł bazyliki mniejszej.
 
Sagrada Família – bazylika Świętej Rodziny, w budowie od ponad 140 lat

We wrześniu 2023 r. ukończono budowę 4 wież ewangelistów otaczających wieżę Jezusa, która to zostanie skończona w 2026 r. Z tej okazji w listopadzie odbyły się w bazylice: koncert muzyki klasycznej, specjalny wykład na temat znaczenia 4 ewangelistów oraz msza św. z poświęceniem wież i uruchomieniem iluminacji.
 
Ostatnie prace na wieżach ewangelistów, widok ze wzgórza Montjuïc
Fasada Pasji bazyliki Świętej Rodziny

Ceny biletów wstępu do Sagrada Família zaczynają się od 26 euro (zwiedzanie bez przewodnika, bez wejścia na wieżę), a kończą na 40 euro (z przewodnikiem, z wejściem na jedną z wież, stan na listopad 2023 r.). Można je kupić jedynie przez Internet. Pieniądze ze sprzedaży wejściówek stanowią wkład w budowę kościoła. Osoby zwiedzające bazylikę bez przewodnika mogą pobrać audioprzewodnik, który dostępny jest w aż 17 językach, w tym po polsku. W każdą niedzielę i święta o godz. 9:00 w bazylice odbywa się międzynarodowa msza św. Uczestnictwo w niej jest bezpłatne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Msze wieczorne, na podobnych zasadach wstępu co msze niedzielne, odbywają się w soboty o godz. 20:00.
 
Bajkowe wnętrze świątyni Sagrada Família

Więcej na temat historii i budowy Sagrada Família można przeczytać w broszurach znajdujących się na stronie internetowej https://sagradafamilia.org/en/the-booklets.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama