reklama
reklama

Podróże z anteną - Barcelona

dodano: 2024-01-19 14:36 | aktualizacja: 2024-03-28 12:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2023

Barcelona - fontanna Cascada Monumental Barcelona to hiszpańskie miasto będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Znajduje się na północnowschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Jest drugim co do wielkości po Madrycie miastem Hiszpanii pod względem liczby ludności i znaczenia gospodarczego. Ma 1,64 mln mieszkańców (niewiele mniej niż Warszawa) i zaledwie 101,35 km2 powierzchni (pięciokrotnie mniej niż stolica Polski), co przekłada się na dużą gęstość zaludnienia – ponad 16 tys. osób na km2.

Łuk Triumfalny w Barcelonie, fot. Anita K.
Barcelona - Łuk Triumfalny Arc de Triomf


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zwieńczeniem La Rambli jest pomnik Krzysztofa Kolumba (Monument a Colom), w formie kolumny o wysokości 57 m, wzniesiony w 1888 r. Wewnątrz kolumny znajduje się winda, którą można wjechać na punkt widokowy (bilet 8 euro, stan na listopad 2023 r.).
 
Pomnik Krzysztofa Kolumba

Wspomniany Port Vell to dziś centrum rozrywkowo-handlowe z przystanią jachtową. Znajdują się tu m.in.: galeria handlowa Maremagnum, oceanarium Aquàrium de Barcelona, kompleks biznesowy World Trade Center Barcelona oraz W Barcelona (5-gwiazdkowy hotel w kształcie żagla, o wysokości blisko 100 m, zarządzany przez Marriott International; nocleg w tym hotelu kosztuje od 1350 zł).
 
Port Vell i kolejka linowa Teleférico del Puerto prowadząca na wzgórze Montjuïc
Widok ze wzgórza Montjuïc na Stary Port
Mewa i terminal kontenerowy – widok z zamku Montjuïc

Najwyższe w mieście

Najwyższymi budynkami w Barcelonie są: nadmorskie wieżowce Hotel Arts i Torre Mapfre (po 154 m każdy) oraz Torre Glòries (144 m) w dzielnicy 22@, natomiast najwyższą budowlą jest wieża telewizyjna Torre de Collserola (266 m) z punktem widokowym znajdującym się na wysokości 560 m n.p.m. Niestety jest ona tymczasowo zamknięta dla zwiedzających (stan na listopad 2023 r.).

Ciekawym punktem widokowym jest wspomniana Torre Glòries. Bilet wstępu kosztujący 15 euro obejmuje Hipermirador (ekspozycja multimedialna, poziom -1) oraz standardowy Mirador (wysokość 125 m, 30. piętro, widok 360°). Natomiast bilet za 25 euro obejmuje dodatkowo Cloud Cities Barcelona (wysokość ponad 130 m, zawieszona w kopule wieżowca instalacja artystyczna, po której można się wspinać).
 
Cloud Cities Barcelona w kopule wieżowca

W zamyśle, podświetlana po zmierzchu Torre Glòries miała przypominać i symbolizować gejzer, jednak przez mieszkańców i turystów często nazywana jest czopkiem, pociskiem, ogórkiem lub gorzej, ze względu na swój falliczny kształt. Niemniej jednak ten otwarty w 2005 r. wieżowiec stanowi dziś istotny element krajobrazu Barcelony.
 
Biurowiec Torre Glòries

Kiedy w 2026 r. ukończona zostanie Sagrada Família, będzie ona miała 172,5 m wysokości (dziś ma 138 m). Stanie się zatem drugą najwyższą budowlą w Barcelonie.

Castell de Montjuïc

Jedną ze szczególnych atrakcji turystycznych Barcelony jest zamek stojący na wzgórzu Montjuïc, na wysokości ponad 170 m n.p.m. – dawna forteca wojskowa. Pierwszy obiekt tego typu został tu zbudowany w 1640 r., ale dopiero w 1799 r. miejsce to nabrało wyglądu zbliżonego do tego, jaki można zastać dziś. Po tym, jak fortyfikacja była świadkiem działań wojennych, od końca XIX w. stała się więzieniem dla rewolucjonistów, dokonujących w Barcelonie zamachów i aktów terrorystycznych, a także stała się sceną sądów wojennych i egzekucji. W czasach dyktatury Franco na zamku stracono setki więźniów, w tym prezydenta Katalonii Lluísa Companysa. W 1963 r. na zamku otwarto muzeum wojskowe, które funkcjonowało do 2009 r. W 2008 r. obiekt zarządzany dotychczas przez władze Hiszpanii został przekazany miastu.
 
Castell de Montjuïc

Fortyfikacja posiada most i fosę, cztery bastiony, tzw. plac apelowy, taras z wieżą strażniczą znajdujący się na dachu (oferujący widok 360° na Barcelonę) czy 155 m mur nad morskim wybrzeżem. Bilet wstępu kosztuje 12 euro, z przewodnikiem 16 euro (w weekendy, o wyznaczonych godzinach). Stan na listopad 2023 r.
 
Widok za zamku na Barcelonę

Muzeum w pałacu i magiczna fontanna

Na wzgórzu Montjuïc znajduje się również główna siedziba Narodowego Muzeum Sztuki Katalonii (Museu Nacional d’Art de Catalunya), mieszcząca się w Pałacu Narodowym (Palau Nacional). Obiekt ten został zbudowany w latach 1926-1929 na wystawę światową w Barcelonie i dopiero w 1934 r. został przekształcony w muzeum. Po zmierzchu pałac jest oświetlony, a jego sylwetkę uzupełniają promienie świetlne rozchodzące się w stronę nieba. Są one zapalane głównie w weekendy.
 
Widok z galerii przy Placu Hiszpańskim na Wieże Weneckie, Pałac Narodowy i wieżę TV na wzgórzu Montjuïc

To nie jedyna iluminacyjna atrakcja w tym miejscu. Przed pałacem i Czterema Kolumnami (Quatre Columnes) znajduje się bowiem Magiczna Fontanna (Font Màgica), a właściwie olbrzymi kompleks fontann będący miejscem widowiskowych spektakli artystycznych: woda – światło – dźwięk. Niestety od wielu miesięcy Font Màgica jest nieczynna „ze względu na oszczędność wody”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama