reklama
reklama

Podróże z anteną - Barcelona

dodano: 2024-01-19 14:36 | aktualizacja: 2024-03-28 12:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2023

Barcelona - fontanna Cascada Monumental Barcelona to hiszpańskie miasto będące stolicą wspólnoty autonomicznej Katalonii. Znajduje się na północnowschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, nad Morzem Śródziemnym. Jest drugim co do wielkości po Madrycie miastem Hiszpanii pod względem liczby ludności i znaczenia gospodarczego. Ma 1,64 mln mieszkańców (niewiele mniej niż Warszawa) i zaledwie 101,35 km2 powierzchni (pięciokrotnie mniej niż stolica Polski), co przekłada się na dużą gęstość zaludnienia – ponad 16 tys. osób na km2.

Łuk Triumfalny w Barcelonie, fot. Anita K.
Barcelona - Łuk Triumfalny Arc de Triomf


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Park Güell

W zamyśle Park Güell miał być osiedlem mieszkaniowym dla zamożnych rodzin. Powstał na zlecenie katalońskiego przedsiębiorcy Eusebio Güella, w rejonie zwanym Muntanya Pelada – Nagą Górą. Antoni Gaudí otrzymał zlecenie zaprojektowania Parku Güell w 1900 r. Architekt przewidział około 60 działek na planie trójkąta, ze skomplikowaną siecią ścieżek, wiaduktów i schodów. Wygórowane warunki sprzedaży działek i bardzo ekskluzywny charakter urbanizacji sprawiły, że przedsięwzięcie okazało się nieopłacalne. Wobec braku nabywców prace zarzucono w 1914 r. Z planowanych 60 domów zbudowano jedynie 2. W następstwie park stał się dużym, prywatnym ogrodem, który Güell przeznaczył jako miejsce na organizację wydarzeń publicznych.
 
Budynki projektu Gaudiego w Parku Güell

Eusebi Güell zmarł w swoim domu w Parku Güell w 1918 r., a jego spadkobiercy sprzedali park miastu w 1922 r. W 1926 r. otwarto go jako park miejski. Dom rodziny Güell został przekształcony w szkołą publiczną, a dom Gaudiego otwarty dla mieszkańców i turystów w 1963 r. jako Casa Museu Gaudí. W 1984 r. Park Güell został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bilet wstępu kosztuje 10 euro (bez przewodnika) lub 22 euro (z przewodnikiem).

Inne parki i ogrody Barcelony

W Barcelonie znajduje się blisko 300 parków i ogrodów, a tereny zielone stanowią bardzo ważny element krajobrazu tego katalońskiego miasta. Obok Parku Güell do innych słynnych miejsc tego typu należą m.in.:
  • Parc del Laberint d’Horta – najstarszy zachowany park w mieście, z pałacem markiza Alfarràs (Palau del Marquès d’Alfarràs) i urokliwym labiryntem;
  • Parc de la Ciutadella – drugi największy park w Barcelonie, znajdujący się w pobliżu Łuku Triumfalnego (Arc de Triomf); swoją siedzibą ma tutaj Parlament Katalonii (Parlament de Catalunya), jest też tutaj m.in. ogród zoologiczny i przepiękna fontanna Cascada Monumental;
  • Parc de Cervantes – niezwykły ogród różany;
  • Parc Natural de Collserola – największy obszar leśny w Barcelonie; znajdują się tu m.in. park rozrywki Tibidabo, kościół Serca Jezusowego, wieża telewizyjna Torre de Collserola i Obserwatorium Fabry;
  • Montjuïc – wzgórze wznoszące się nad portem; znajduje się tu zamek (Castell de Montjuïc), Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (Museu Nacional d’Art de Catalunya), Magiczna Fontanna (Font Màgica), Stadion Olimpijski (Estadi Olímpic), arena Palau Sant Jordi, wieża telewizyjna Torre de Comunicacions de Montjuïc oraz wiele innych obiektów i atrakcji. Ze wzgórza Montjuïc rozpościerają się przepiękne widoki na miasto. Można tam się dostać m.in. kolejkami linowymi Telefèric de Montjuïc i Teleférico del Puerto.
Cascada Monumental w Parc de la Ciutadella
Łuk Triumfalny

Dawne areny walk byków

Na północy zachód od wzgórza Montjuïc znajduje się Plaça d’Espanya. Tuż obok tego placu stoi dawna arena walk byków – Plaça de toros de les Arenes, przekształcona dziś w galerię handlową. To niejedyny obiekt tego typu w Barcelonie. Innym jest La Monumental, w którym korridy odbywały się aż do 2011 r. Arena ta była również miejscem koncertów słynnych artystów (m.in. The Beatles, The Rolling Stones, Tiny Turner i Dire Straits), pokazów cyrkowych, wydarzeń sportowych czy wieców politycznych.
 
La Monumental – dawna arena walk byków
Plaça de toros de les Arenes – dziś jest to galeria handlowa

Popularna La Rambla i Port Vell

Jeśli już piszę o placach, nie sposób nie wspomnieć o największym – Plaça de Catalunya. Jest to ważny węzeł komunikacyjny, a w budynkach dookoła tego placu mieszczą się hotele, sklepy, restauracje i kawiarnie oraz siedziby instytucji finansowych.
 
Plac Kataloński, bardzo lubiany przez gołębie

Z Placu Katalońskiego na południowy wschód aż do Starego Portu (Port Vell) prowadzi La Rambla – słynny deptak o długości nieco ponad kilometra. Stoją tam liczne kioski, kramy z kwiatami, pamiątkami czy rękodziełem. Można tam spotkać aktorów ulicznych, malarzy, karykaturzystów i portrecistów. Są też kawiarnie, restauracje i sklepy.
 
Barceloński deptak La Rambla

Nie brakuje architektonicznych perełek, a uwagę przyciąga znajdujący się nieopodal Plac Królewski (Plaça Reial), otoczony przepięknymi arkadami oraz ozdobiony palmami, latarniami ulicznymi projektu Gaudiego i fontanną Trzech Gracji. Warto odwiedzić też pobliską katedrę Świętego Krzyża i św. Eulalii (Catedral de Barcelona).
 
Plac Królewski z palmami, latarniami ulicznymi projektu Gaudiego oraz fontanną Trzech Gracji
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama