reklama
reklama

Szpiglasowy Wierch w Tatrach Wysokich

dodano: 2021-11-19 19:30 | aktualizacja: 2022-01-01 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Szpiglasowy Wierch Długość opisywanej w niniejszym artykule trasy wynosi 24 km, a jej przebycie zajmuje 8-9 godzin. Lepiej nie wyruszać na ten szlak zimą, gdy dzień jest krótki, a śnieg leżący na ścieżkach znacząco spowalnia wędrówkę. Miejscem startowym jest Palenica Białczańska, następie mija się Wodogrzmoty Mickiewicza, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, by następnie przez Szpiglasową Przełęcz dostać się na Szpiglasowy Wierch i powrócić do Palenicy szlakiem biegnącym obok schroniska Morskie Oko. Jak widać, liczba atrakcji jest całkiem spora, zatem w drogę!

Anita K.
Tatry Szpiglasowy Wierch - Wielki Staw Polski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Palenica Białczańska / Łysa Polana - informacje praktyczne

Jednodniowa opłata za miejsce na parkingach Palenica Białczańska i Łysa Polana oraz na poboczu drogi między tymi parkingami wynosi 35 zł za samochody osobowe lub motocykle; 70 zł za kamper; niepełnosprawni parkują za darmo - przewidziano 9 bezpłatnych miejsc (stan na grudzień 2021 r.).

Uwaga! Brak możliwości wyboru miejsca parkingowego podczas zakupu biletu - decyduje kolejność przyjazdu. Może się więc zdarzyć, zwłaszcza kiedy późno dotrzemy na miejsce, że trzeba będzie przejść dodatkowo nawet 1,5 km w jedną stronę. Z doświadczenia wiem, że najlepszą porą na przyjazd są okolice godziny 6.
 
W drodze na szczyt Szpiglasowego Wierchu. Zachęcające widoki, nieprawdaż?

Bilet najlepiej jest zakupić wcześniej przez Internet*, podając numer rejestracyjny pojazdu. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash lub mPay albo na tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety (wysłany na adres e-mail plik PDF należy zapisać w pamięci smartfona lub go wydrukować). Już na miejscu bilet - albo w formie elektronicznej, albo papierowej - należy okazać do kontroli polegającej na zeskanowaniu kodu QR.

Na wymienionej powyżej stronie internetowej TPN można na bieżąco podglądać, ile wolnych miejsc parkingowych jeszcze pozostało z dziennej puli wynoszącej 1200 miejsc.
 
Widok z Koziego Wierchu na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Miedziane i główną grań Tatr, w tym Szpiglasowy Wierch (wrzesień 2019 r.)

Kolejnym oprócz płatności za parking wydatkiem jest nabycie biletu uprawniającego do wejścia na szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym. Można to zrobić albo wcześniej przez Internet - metodą opisaną powyżej, albo już na miejscu - bezpośrednio w kasie TPN tuż za parkingiem. Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 3,50 zł od osoby za dzień.
 
Kasy biletowe TPN na Palenicy Białczańskiej

Przy parkingu stoją bezpłatne toalety przenośne. Również na drodze prowadzącej do Morskiego Oka jest kilka takich miejsc.

Długość omawianej trasy wynosi dokładnie 23,9 km, suma podejść 1550 m, a przewyższenie 1188 m.
 

Droga Oswalda Balzera i Wodogrzmoty Mickiewicza

Z parkingu do Wodogrzmotów Mickiewicza - pierwszego przystanku na szlaku - prowadzi 2,8 km odcinek asfaltowej Drogi Oswalda Balzera. Można go pokonać pieszo lub skorzystać z usług fiakrów (przejechać się fasiągiem), o ile są akurat dostępni i znajdzie się ku temu wystarczająca liczba chętnych.
 
Droga Oswalda Balzera, na horyzoncie: Gerlach, Batyżowiecki Szczyt i Młynarz

Droga Oswalda Balzera biegnie z Zakopanego aż do Morskiego Oka. Około 200 m przed wodospadami znajduje się punkt informacji turystycznej, tak zwana Dróżnicówka, a jeszcze około 300 m wcześniej rozejście w kierunku Doliny Waksmundzkiej.
 
Punkt informacji turystycznej, tak zwana Dróżnicówka

Skąd nazwa Wodogrzmoty Mickiewicza? Jej pierwszy człon tyczy się huku, jaki wydaje spadająca woda, natomiast imię Adama Mickiewicza zostało nadane wodospadom na potoku Roztoka w 1891 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie na pamiątkę sprowadzenia rok wcześniej prochów wieszcza na Wawel. Sam Mickiewicz nigdy nie przebywał w Tatrach ani nie był w żaden sposób związany z tym rejonem.

Wodospady są trzy - woda pokonuje nimi wysokość 120 m. Z mostu na Drodze Oswalda Balzera dobrze widać jedynie Pośredni Wodogrzmot, Wyżni jest ledwo zauważalny, a Niżni Wodogrzmot znajduje się poniżej mostu.
 
Pośredni Wodogrzmot

Dolina Roztoki

Około 50 m dalej znajduje się skrzyżowanie z zielonym szlakiem prowadzącym ze Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Można w tym miejscu odpocząć lub coś zjeść (są tu ławki i stoły), a także skorzystać z toalety.

Zielony szlak w Dolinie Roztoki jest stromy jedynie na początku oraz na końcu, kiedy wspina się wzdłuż spadających wód słynnej Siklawy - największego wodospadu w Polsce, o wysokości 65 m. Droga prowadzi w dużej mierze lasem, gdzie mija m.in. stary szałas pasterski stojący na polanie Nowa Roztoka, niemal w całości już zarośniętej.

Po przejściu zielonym szlakiem odcinka o długości około 3,7 km, mierząc od Wodogrzmotów Mickiewicza, można - zamiast podążać nim dalej - wkroczyć na czarny szlak prowadzący bezpośrednio do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ten 1 km odcinek o sumie podejść 249 m biegnie w pewnym miejscu pod liną wyciągu wykorzystywanego do transportu towarów.
 
Czarny szlak na zboczu Doliny Roztoki
Antena do Internetu satelitarnego na górnej stacji wyciągu towarowego

* Alternatywnie istnieje możliwość zakupu biletu z płatnością gotówkową w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy ul. Chałubińskiego 44 w Zakopanem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama