reklama
reklama

Szpiglasowy Wierch w Tatrach Wysokich

dodano: 2021-11-19 19:30 | aktualizacja: 2022-01-01 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Szpiglasowy Wierch Długość opisywanej w niniejszym artykule trasy wynosi 24 km, a jej przebycie zajmuje 8-9 godzin. Lepiej nie wyruszać na ten szlak zimą, gdy dzień jest krótki, a śnieg leżący na ścieżkach znacząco spowalnia wędrówkę. Miejscem startowym jest Palenica Białczańska, następie mija się Wodogrzmoty Mickiewicza, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, by następnie przez Szpiglasową Przełęcz dostać się na Szpiglasowy Wierch i powrócić do Palenicy szlakiem biegnącym obok schroniska Morskie Oko. Jak widać, liczba atrakcji jest całkiem spora, zatem w drogę!

Anita K.
Tatry Szpiglasowy Wierch - Wielki Staw Polski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Budowa tego tatrzańskiego schroniska, piątego już z kolei, została ukończona w 1954 r. Kamienno-drewniany budynek stanął nad północnym brzegiem Przedniego Stawu Polskiego. Oficjalna uroczystość otwarcia odbyła się w marcu 1956 r.

Jest to najwyżej położone schronisko górskie w Polsce (1670 m n.p.m.), przez co ceny za nocleg nie należą do najniższych, wahając się od 50 zł do 90 zł za osobę (stan na grudzień 2021 r.). Ponadto do ceny noclegu ewentualnie trzeba doliczyć koszt wypożyczenia pościeli, poduszek i ręczników, gdyż bezpłatnie dostępne są jedynie koce. W schronisku mieści się 13 pokoi: 2, 4, 7, 8, 10-osobowe, z łącznie 67 miejscami noclegowymi.
 
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

W schronisku można wypożyczyć na czas pobytu książki o tematyce górskiej oraz gry planszowe. Działa także wypożyczalnia lawinowego ABC oraz sprzętu do turystyki zimowej. Latem obiekt prowadzi kursy skałkowe i turystyki wysokogórskiej, a zimą lawinowe, skiturowe i turystyki zimowej.

W obiekcie znajduje się kuchnia oferująca całodzienne wyżywienie oraz bufet z zimnymi napojami (w tym piwo) i słodyczami. Dla turystów, którzy są zaopatrzeni we własny prowiant oraz sprzęt do gotowania, dostępna jest kuchnia turystyczna. Wrzątek można pobierać całą dobę, bezpłatnie.

Z ciekawą historią schroniska, a także jego czterech poprzedników, można zapoznać się na stronie internetowej piecstawow.pl.

Pięć Stawów Polskich

Wbrew nazwie, w dolinie znajduje się sześć a nie pięć jezior: Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski i najmniejsze z nich - Wole Oko. Łączna ich powierzchnia wynosi 61 ha.
 
Samotny wędrowiec nad brzegiem Przedniego Stawu Polskiego
Czyste i spokojne wody Przedniego Stawu Polskiego

Spod schroniska w górę doliny biegnie niebieski szlak, początkowo wzdłuż północnych brzegów Przedniego, Małego i Wielkiego Stawu, obok Strażnicówki TPN (budynku dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, pełniącego kiedyś rolę schroniska), następnie przez drewniany mostek nad Roztoką, przez rozejścia na przełęcz Krzyżne i Kozi Wierch oraz przez rówień Niżnie Solnisko, aż do skrzyżowania z żółtym szlakiem prowadzącym na Szpiglasową Przełęcz i dalej w kierunku przełęczy Zawrat.

Podejście na Szpiglasową Przełęcz

Odcinek szlaku od schroniska do rozejścia na Szpiglasową Przełęcz (2110 m n.p.m.) mierzy 1,6 km i prowadzi po niemal płaskim terenie. Również pierwszy kilometr tej ponad dwukilometrowej ścieżki jest bardzo łatwy. Trudności pojawiają się dopiero później, wraz z umiarkowanie stromym podejściem - różnica wysokości wynosi około 400 m. Poza sezonem letnim należy szczególnie uważać na oblodzenia - skały są wówczas bardzo śliskie i łatwo o nieszczęście. Aby zmniejszyć ryzyko wypadku, żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz w najbardziej niebezpiecznym fragmencie został ubezpieczony łańcuchami.
 
Wielki Staw Polski, a nad nim: Szpiglasowa Przełęcz, Szpiglasowy Wierch oraz Wyżni i Niżni Kostur
Widok z żółtego szlaku na: Czarny Staw, Gładki Wierch, Walentkowy Wierch, Świnicę, Mały Kozi Wierch i Kozi Wierch
Widok z żółtego szlaku na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Kozi Wierch i grań Wołoszyna
Szpiglasowe Perci i łańcuchy
Bywa stromo
Szpiglasowa Przełęcz
Widok z przełęczy na: Szeroką Jaworzyńską, Kołowy Szczyt, Lodowy Szczyt, Świstowy Szczyt, północną grań Rysów oraz grań główną Tatr z Rysami i Wysoką
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama