reklama
reklama

Szpiglasowy Wierch w Tatrach Wysokich

dodano: 2021-11-19 19:30 | aktualizacja: 2022-01-01 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Szpiglasowy Wierch Długość opisywanej w niniejszym artykule trasy wynosi 24 km, a jej przebycie zajmuje 8-9 godzin. Lepiej nie wyruszać na ten szlak zimą, gdy dzień jest krótki, a śnieg leżący na ścieżkach znacząco spowalnia wędrówkę. Miejscem startowym jest Palenica Białczańska, następie mija się Wodogrzmoty Mickiewicza, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, by następnie przez Szpiglasową Przełęcz dostać się na Szpiglasowy Wierch i powrócić do Palenicy szlakiem biegnącym obok schroniska Morskie Oko. Jak widać, liczba atrakcji jest całkiem spora, zatem w drogę!

Anita K.
Tatry Szpiglasowy Wierch - Wielki Staw Polski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Droga do Morskiego Oka, czyli ceprostrada

Odcinek żółtego szlaku pomiędzy Morskim Okiem a Szpiglasową Przełączą żartobliwie nazywany jest ceprostradą, czyli taką autostradą dla ceprów. Rzeczywiście odcinek ten jest niezwykle prosty, gdyż mocno trawersuje po zboczu. Spokojnie można go polecić turystom amatorom. Mierzy 4,3 km długości i oferuje przepiękne widoki.
 
Na żółtym szlaku, w oddali Czarny Staw pod Rysami i oczywiście Rysy (ostatni szczyt po prawej)
Dolina za Mnichem z ceprostradą w kierunku Morskiego Oka

Morskie Oko - największe jezioro w Tatrach

Powierzchnia Morskiego Oko wynosi 34,93 ha, niewiele więcej niż powierzchnia Wielkiego Stawu Polskiego (34,14 ha). To jezioro polodowcowe jest położone w Dolinie Rybiego Potoku. Jego woda ma barwę zieloną. Jezioro zamarza zazwyczaj w listopadzie, a taje w maju.
 
Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami

Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko PTTK Morskie Oko znajduje się na wysokości 1410 m n.p.m. (niżej niż to w Dolinie Pięciu Stawów Polskich). Obejmuje dwie części: nowe schronisko i stare schronisko (wozownię).

Nowe schronisko liczy ponad 100 lat historii, kiedy to przechodziło wiele przebudów i remontów. Współcześnie to nowoczesny obiekt turystyczny, z niezwykłymi widokami z okien. Schronisko dysponuje 36 miejscami noclegowymi w pokojach 3, 4, 5 i 6-osobowych, ze wspólnym prysznicem. Cena od osoby za dobę wynosi 80 zł od lipca do września i 70 zł w pozostałej części roku (stan na grudzień 2021 r.).

Wrzątek dostępny jest całą dobę, bezpłatnie. Na parterze mieści się kuchnia czynna w sezonie w godz. 7-21 (poza sezonem: 9-18), serwująca śniadania, obiady i kolacje. W bufecie dostępne są słodycze, podstawowe elementy wyposażenia turystycznego, literatura i pamiątki.
 
Schronisko PTTK Morskie Oko
Widok spod schroniska na Morskie Oko i główną grań Tatr: Żabiego Konia, Żabią Turnię Mięguszowicką, Wołową Turnię, Hińczową Turniczkę, Mięguszowicki Szczyt Czarny, Chłopka, Mięguszowicki Szczyt Pośredni, Mięguszowicki Szczyt Wielki, Cubrynę i Mnicha
Jedne z wielu anten na budynku nowego schroniska

Wozownia to obecnie najstarsze istniejące schronisko w polskich Tatrach. Położone jest nieopodal nowego schroniska i pełni funkcję noclegowni, z recepcją w nowym schronisku. Wozownia dysponuje 43 miejscami noclegowymi w trzech salach: 13, 14 i 15-osobowej (w cenie 45 zł od osoby za dobę, stan na grudzień 2021 r.). W budynku wozowni mieści się też kuchnia turystyczna.

Schronisko nad Morskim Okiem - historia

Historia schroniska nad Morskim Okiem sięga 1874 r., kiedy to staraniem Towarzystwa Tatrzańskiego wybudowano niewielki obiekt zwrócony frontem do jeziora. Po rozbudowie mogło ono pomieścić 50 osób i mimo nie najlepszych wygód cieszyło się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Morskie Oko do 1898 r., kiedy budynek został całkowicie strawiony przez pożar.

Prace przy kolejnym schronisku rozpoczęto w 1907 r. W międzyczasie jako schronisko służyła wozownia. Nowe schronisko zostało oddane do użytku w 1908 r. i służy ono do dnia dzisiejszego. Lata międzywojenne to czas ciągłej rozbudowy i modernizacji obiektu. W czasie II wojny światowej w schronisku stacjonował oddział niemieckiej straży granicznej.
 
Budynek obecnego schroniska na przedwojennej pocztówce wydanej nakładem Bazaru Zakopiańskiego Kamila Bauma
Budynek starego schroniska (wozowni) w latach przedwojennych

Powrót do Palenicy Białczańskiej

Morskie Oko i parking na Palenicy łączy czerwony szlak o długości 7,7 km (jest to fragment wspomnianej wcześniej Drogi Oswalda Balzera). Po tak wspaniałych widokach ujrzanych podczas przebytej już trasy, droga ta jest niestety dość monotonna, a czas marszu zazwyczaj bardzo się dłuży. Pocieszeniem dla osób całkiem wyczerpanych z sił jest opcja powrotu fasiągiem. Jednak najpierw należy przemierzyć pieszo od schroniska odcinek 1,7 km, gdyż dopiero na polanie Włosienica znajduje się postój dla pojazdów konnych. Przejażdżka fasiągiem nie należy do tanich przyjemności - w okresie letnim średnia cena za przejazd w jedną stronę od osoby wynosi około 60 zł.
 
Fasiąg

Na Włosienicy stoi Pawilon Turystyczny, wybudowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, gdzie można chwilę odpocząć, coś zjeść i się napić. Powyżej niego, na polanie Szałasiska znajduje się obozowisko dla członków Polskiego Związku Alpinizmu, niedostępne dla zwykłych turystów.
 
Pawilon Turystyczny na Włosienicy, na dachu dwie anteny satelitarne
Jedna z anten na dachu Pawilonu Turystycznego

Innym miejscem na tym szlaku, gdzie turyści nie mają wstępu, jest leśniczówka TPN „Wanta”, zlokalizowana w pobliżu serpentyn. Słowo Wanta oznacza blok skalny wielki na kilka metrów.

Wspominane serpentyny znajdują się kilkaset metrów za Włosienicą, jednak można skrócić sobie drogę, idąc w dół przez las szlakiem czerwonym. Droga od końca serpentyn do Wodogrzmotów Mickiewicza ma długość 1,7 km. Dalszy 1,8 km fragment trasy aż do parkingu jest nam już dobrze znany.

Pora pożegnać się z Tatrami i czekać z utęsknieniem na kolejne radosne spotkania.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama