reklama
reklama

Szpiglasowy Wierch w Tatrach Wysokich

dodano: 2021-11-19 19:30 | aktualizacja: 2022-01-01 11:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Szpiglasowy Wierch Długość opisywanej w niniejszym artykule trasy wynosi 24 km, a jej przebycie zajmuje 8-9 godzin. Lepiej nie wyruszać na ten szlak zimą, gdy dzień jest krótki, a śnieg leżący na ścieżkach znacząco spowalnia wędrówkę. Miejscem startowym jest Palenica Białczańska, następie mija się Wodogrzmoty Mickiewicza, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, by następnie przez Szpiglasową Przełęcz dostać się na Szpiglasowy Wierch i powrócić do Palenicy szlakiem biegnącym obok schroniska Morskie Oko. Jak widać, liczba atrakcji jest całkiem spora, zatem w drogę!

Anita K.
Tatry Szpiglasowy Wierch - Wielki Staw Polski


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szpiglasowy Wierch - cel wędrówki

Z przełęczy do Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.) prowadzi szlak o długości zaledwie 200 m. Szczyt ten leży na granicy ze Słowacją. Nasi sąsiedzi nazywają go Hrubým štítem, ale co ciekawe od słowackiej strony nie prowadzi na niego żaden szlak.
 
Widok z przełęczy na Szpiglasowy Wierch

Na południowym zachodzie można obserwować ze szczytu Niżni Ciemnosmreczyński Staw (Nižné Temnosmrečinské pleso) i Wyżni Ciemnosmreczyński Staw (Vyšné Temnosmrečinské pleso), na północy Stawy Polskie, a na wschodzie Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Jest to chyba jedyne takie miejsce w Tatrach, skąd można podziwiać tak wiele dużych powierzchniowo jezior.
 
Szczyt Szpiglasowego Wierchu

Nazwa Szpiglasowy Wierch pochodzi od niemieckiego słowa Spießglas (lub Spießglanz) oznaczającego antymonit. Dawniej na stokach tej góry wydobywano bowiem rudę antymonu. Masyw Szpiglasowego Wierchu ma kilka wierzchołków.
 
Widok ze szczytu na: grań Wołoszyna, Stawy Polskie, Miedziane i Tatry Bielskie
Widok ze szczytu na: Grań Hrubego, Pośredni Wierszyk, Niżni Ciemnosmreczyński Staw i Liptowskie Kopy
Widok ze szczytu na: Tatry Zachodnie, Świnicę, Mały Kozi Wierch, Czarny i Wielki Staw Polski
Widok ze szczytu na: Miedziane, Szpiglasową Przełęcz i Morskie Oko
Widok ze szczytu na: Rysy, Wysoką, Mięguszowiecki Szczyt, Cubrynę i Koprowy Wierch
Tuż pod szczytem, po prawej Dolina Pięciu Stawów Polskich
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama