reklama
reklama

Polica i Hala Krupowa w Beskidzie Żywieckim

dodano: 2021-06-24 19:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Polica - Schronisko na Hali Krupowej Tę różnorodną i niezwykłej urody trasę w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim można polecić każdej osobie. Jej niezaprzeczalnymi atutami są: rozległe polany oferujące wspaniałe widoki, niezmącone działalnością człowieka rezerwaty przyrody, kaplica ukryta pośród drzew, gościnne schronisko, ale i maszt telekomunikacyjny stanowiący atrakcję dla amatorów tego typu konstrukcji. Natomiast starsze pokolenie doskonale pamięta katastrofę lotniczą, która miała tu miejsce 2 kwietnia 1969 roku. Zginęły w niej 53 osoby.

Polica - Jasna Góra Polica Jałowiec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Następnym etapem trasy jest dojście niebieskim szlakiem do szlaku żółtego. To odcinek o długości niecałego kilometra, po niemalże płaskim terenie. Wspomniany żółty szlak biegnie po bardzo stromym zboczu aż na szczyt Kiczorki (1298 m n.p.m.), zwany także Cylem Hali Śmietanowej. Warto stamtąd przespacerować się kilkadziesiąt metrów na zachód, na dawną Halę Śmietanową, dziś prawie kompletnie zarośniętą, jednak z pięknym widokiem na Babią Górę. Znajduje się tam również formacja skalna zwana Bocianim Gniazdem.
 
Skrzyżowanie zielonego szlaku z niebieskim
Widok z Kiczorki na Babią Górę

Odcinek czerwonego szlaku pomiędzy Kiczorką a Policą mierzy zaledwie 2,2 km. Zza licznych wiatrołomów można stąd obserwować Tatry, natomiast tuż pod szczytem znajduje się pomnik ufundowany przez mieszkańców Skawiny i Zawoi w 36. rocznicę katastrofy lotniczej. Ma on kształt skrzydła samolotu, a na tablicy umieszczonej z przodu wyryte są nazwiska wszystkich 53 ofiar. Niedaleko pomnika, również przy szlaku turystycznym, stoi metalowy krzyż z fragmentami poszycia samolotu An-24.
 
Widok z czerwonego szlaku na Tatry
Pomnik ofiar katastrofy lotniczej na Policy
Krzyż na Policy
Oznakowanie szczytu Policy

Powrót z Policy do Wielkiej Polany w Sidzinie można odbyć niebieskim szlakiem przez Czyrniec (1328 m n.p.m.) i Przełęcz Zubrzycką. To odcinek o długości 3,8 km plus 1,5 km spaceru wzdłuż asfaltowej drogi, aż do parkingu. Na wschód od szczytu Policy znajduje się rezerwat przyrody Na Policy, którym biegnie czerwony szlak turystyczny w kierunku Przełęczy Kucałowej.
 
Widok z Policy na Czyrniec i Tatry
Niebieski szlak wiodący do Przełęczy Zubrzyckiej

Najpiękniejszymi miejscami całej tej trasy zdecydowanie są szczyt Kociej Łapy i okolice Schroniska na Hali Krupowej. Oferują one bowiem interesujące widoki, odpowiednio na szczyty Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego oraz na Tatry. Osobom, które chciałyby nieco skrócić sobie wędrówkę, doradzam rezygnację z przejścia zielonym szlakiem po północnym zboczu Policy, a zamiast tego skierowanie kroków z Przełęczy Kucałowej od razu na szlak czerwony ku Policy i ewentualne późniejsze wejście na Kiczorkę, by pozachwycać się widokami na Babią Górę.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama