reklama
reklama

Polica i Hala Krupowa w Beskidzie Żywieckim

dodano: 2021-06-24 19:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Polica - Schronisko na Hali Krupowej Tę różnorodną i niezwykłej urody trasę w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim można polecić każdej osobie. Jej niezaprzeczalnymi atutami są: rozległe polany oferujące wspaniałe widoki, niezmącone działalnością człowieka rezerwaty przyrody, kaplica ukryta pośród drzew, gościnne schronisko, ale i maszt telekomunikacyjny stanowiący atrakcję dla amatorów tego typu konstrukcji. Natomiast starsze pokolenie doskonale pamięta katastrofę lotniczą, która miała tu miejsce 2 kwietnia 1969 roku. Zginęły w niej 53 osoby.

Polica - Jasna Góra Polica Jałowiec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Okrąglica z kaplicą i masztem telekomunikacyjnym

Z Hali Krupowej warto udać się nieoznakowaną ścieżką na szczyt Okrąglicy (1239 m n.p.m.). Oprócz wzniesionego w 2000 r. masztu telekomunikacyjnego stoi tam kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów, nawiązująca wyglądem do szałasu pasterskiego. Zbudowana została w maju 1987 r., potajemnie, bez wymaganych wówczas zezwoleń.
 
Maszt telekomunikacyjny na Okrąglicy

Obecnie we wnętrzu kaplicy znajdują się epitafia upamiętniające zmarłych ludzi gór. Co roku, w pierwszą niedzielę października, o godz. 12:00 odprawiana jest tutaj msza św., w ramach zlotu na zakończenie sezonu turystycznego krakowskiego oddziału PTTK.
 
Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów na szczycie Okrąglicy

Od 2000 r. w sierpniu na placu obok Schroniska PTTK na Hali Krupowej odbywają się spotkania Górali Babiogórskich, Orawskich i Podhalańskich, pod nazwą Juzyna na Holi (juzyna oznacza podwieczorek). Uroczystość rozpoczyna się mszą św. odprawianą właśnie w Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy. Podczas Juzyny podziwiać można góralską muzykę, przyśpiewki, tańce oraz stroje.
 
Epitafia znajdujące się w kaplicy

Na Okrąglicy znajdują się również ławki dla turystów oraz miejsce na ognisko. Z kolei niezliczona ilość borówkowych krzewinek zapewnia w czerwcu i lipcu przepyszne owoce.

Schronisko PTTK na Hali Krupowej

Z Okrąglicy należy wrócić na czerwony szlak, który łagodnie schodzi na Przełęcz Kucałową - ważny węzeł szlaków turystycznych. To odcinek o długości zaledwie kilkuset metrów. Rejon przełęczy jest trawiasty. Znajdują się tutaj dwie polany: Hala Kucałowa na stokach północnych oraz Sidzińskie Pasionki na stokach południowych przełęczy.

To właśnie na Sidzińskich Pasionkach stoi - wbrew jego nazwie - Schronisko PTTK na Hali Krupowej. Jak czytamy w przewodniku „Beskid Żywiecki” wydawnictwa Rewasz, nazwa Hala Krupowa dla tej polany została wprowadzona do literatury turystycznej omyłkowo. Hala Kucałowa jest dobrym punktem widokowym na Beskid Makowski.
 
Przełęcz Kucałowa, w tle Jasna Grapa

Schronisko PTTK na Hali Krupowej to drewniany, jednopiętrowy domek w stylu góralskim. Na parterze znajduje się: bufet turystyczny, przestronna jadalnia mieszcząca ponad 30 osób i pokój 16-osobowy, a na piętrze zlokalizowane są pozostałe pokoje gościnne. Schronisko oferuje 38 miejsc noclegowych (dwa pokoje 2-osobowe, dwa 4-osobowe, jeden 10-osobowy i jeden pokój 16-osobowy) w cenach od 25 do 60 zł za osobę plus koszt pościeli (12 zł). Stan na lipiec 2021 r.
 
Schronisko PTTK na Hali Krupowej od strony północno-wschodniej

Pierwsze schronisko na Sidzińskich Pasionkach zostało wybudowane w 1935 r. Zwano je wówczas „Na Policy” lub „Pod Policą”. W październiku 1944 r. schronisko zostało spalone przez Niemców podczas obławy na partyzantów. Odbudowano je dopiero w 1955 r., a jego uroczyste otwarcie 9 października połączono ze zlotem turystycznym. Schronisko kilkukrotnie rozbudowywano i modernizowano, m.in. na przełomie lat 80. i 90. XX w. Od 1955 r. nosi imię Kazimierza Sosnowskiego.
 
Schronisko na Hali Krupowej - lata 50. XX w.
Schronisko dziś - widok od strony południowo-wschodniej
Antena satelitarna na schronisku
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama