reklama
reklama

Na Babią Górę przez Perć Akademików

dodano: 2019-11-24 20:38 | aktualizacja: 2019-12-10 17:40
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Babia Góra - Diablak czerwiec 2013 Babia Góra, a właściwie jej najwyższy szczyt Diablak, słynie ze swojej nieprzewidywalności jeśli chodzi o pogodę. Byłam tam kilkukrotnie i za każdym razem albo wiał mocny wiatr, albo padał deszcz, albo panowała mgła, podczas gdy u stóp Babiej Góry było bardzo ładnie i słonecznie. Mimo to uważam, że warto poddać się kapryśnej naturze Królowej Beskidów, nie zważając na pewne niedogodności, jakie wynikają ze zmieniającej się tam jak w kalejdoskopie pogody.

Babia Góra - widok z Kolisty Groń, czarny szlak, Zawoja Czatoża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na najwyższy szczyt Babiej Góry można wejść na kilka sposobów, jednak największą popularnością cieszą się trasy z przełęczy Krowiarki i spod Schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Najprostszą i zarazem najkrótszą trasą na Diablak jest czerwony szlak prowadzący ze wspomnianej powyżej przełęczy. Charakteryzuje się on równomiernym podejściem oraz krótkim czasem wędrówki - nawet poniżej 2 godzin.

Trasy z przełęczy Krowiarki (przewyższenie 713 m):
1. Podejście czerwonym szlakiem przez Sokolicę, Kępę i Gówniak (4,6 km).
 

2. Spacer najpierw niebieskim szlakiem (tak zwanym Górnym Płajem), a następnie zielonym - Percią Przyrodników, aż nad Sokolicę i stamtąd już czerwonym szlakiem na Diablak (6,4 km).
 

3. Długi spacer niebieskim szlakiem, wiodącym niemalże płasko przez las, a następnie strome podejście jednokierunkową Percią Akademików, ubezpieczoną w kilku miejscach łańcuchami i klamrami (7,2 km). Uwaga! Perć Akademików jest w sezonie zimowym zamykana ze względu na zagrożenie lawinowe - zwykle od grudnia do maja. Warto śledzić komunikaty na stronie internetowej Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie można znaleźć dokładne terminy.
 

4. Wędrówka niebieskim szlakiem do schroniska na Markowych Szczawinach, a następnie czerwonym przez przełęcz Brona, granicą polsko-słowacką (9,1 km).
 


Trasy spod schroniska na Markowych Szczawinach, do którego należy najpierw dojść zielonym szlakiem z parkingu Markowa w Zawoi (przewyższenie 1009 m):
1. Spacer krótkim fragmentem niebieskiego szlaku, a następnie wspomnianą już wcześniej Percią Akademików (5,8 km).
 

2. Podejście czerwonym szlakiem przez przełęcz Brona, wzdłuż granicy polsko-słowackiej (6,3 km).
 

Każdą z tych tras miałam okazję przebyć, niestety przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W listopadzie trafiłam chyba najgorzej - mgła, bardzo silny wiatr i temperatura na poziomie kilku stopni Celsjusza. Za to Diablak urzekł mnie wtedy swoją tajemniczością. Dobrze pamiętam też wyprawę w pełni sezonu letniego, kiedy tuż za szczytem rozpętała się gwałtowna burza z piorunami, przez co nie dość, że przemokłam do suchej nitki, to najadłam się niezłego strachu.
 
Widząc takie niebo nad Babią Górą, już wiedziałam, że zaraz zmoknę, czerwiec 2013
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama