reklama
reklama

Polica i Hala Krupowa w Beskidzie Żywieckim

dodano: 2021-06-24 19:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Polica - Schronisko na Hali Krupowej Tę różnorodną i niezwykłej urody trasę w zachodniej części Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim można polecić każdej osobie. Jej niezaprzeczalnymi atutami są: rozległe polany oferujące wspaniałe widoki, niezmącone działalnością człowieka rezerwaty przyrody, kaplica ukryta pośród drzew, gościnne schronisko, ale i maszt telekomunikacyjny stanowiący atrakcję dla amatorów tego typu konstrukcji. Natomiast starsze pokolenie doskonale pamięta katastrofę lotniczą, która miała tu miejsce 2 kwietnia 1969 roku. Zginęły w niej 53 osoby.

Polica - Jasna Góra Polica Jałowiec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z okolic schroniska roztaczają się piękne widoki na Podhale i Tatry. Dla turystów przygotowano zadaszone miejsce na ognisko i platformę widokową z ławeczkami.
 
Widok spod schroniska na południe - Tatry
Szczyty Tatr na przybliżeniu
Platforma widokowa i zadaszone miejsce na ognisko obok schroniska

Z Przełęczy Kucałowej warto udać się na szczyt Kociej Łapy (1182 m n.p.m.), zwanej także Jasną Górą. Nie prowadzi tam żaden szlak turystyczny, a jedynie wydeptana ścieżka, ale jest to najlepszy w tej okolicy punkt widokowy na Okrąglicę, Policę oraz szczyty Beskidu Żywieckiego czy nawet na Beskid Śląski i Beskid Mały.
 
Widok z Kociej Łapy na Okrąglicę
Ognisko na Kociej Łapie, w tle Jasna Grapa i Polica
Widok z Kociej Łapy na Leskowiec, Beskidzki Raj na Surzynówce i Magurkę
Widok z Kociej Łapy na Beskid Śląski, Beskid Mały i Beskid Żywiecki

Z Kociej Łapy należy dojść nieoznakowaną ścieżką do szlaków czerwonego i zielonego, które biegną południowym zboczem Jasnej Grapy (1240 m n.p.m.), znanej także pod nazwą Złotej Grapy. Następnie można udać się czerwonym szlakiem wprost na szczyt Policy albo zielonym na jego północne stoki, wzdłuż granicy Rezerwatu na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza.
 
Granica rezerwatu

Wybierając tę drugą opcję, można nie tylko obcować z urokami dzikiej przyrody, lecz także zobaczyć miejsce katastrofy samolotu An-24 PLL LOT 165, która wydarzyła się 2 kwietnia 1969 r. Dziś stoi tam drewniany krzyż. Na pokładzie samolotu lecącego z Warszawy do Krakowa znajdowały się 53 osoby (47 pasażerów i 6 członków załogi). Wszyscy zginęli. Po dziś dzień nie są znane przyczyny zboczenia samolotu z kursu. Wśród ofiar znajdował się m.in. polski językoznawca Zenon Klemensiewicz, którego imieniem nazwany później został rezerwat przyrody. Kilkaset metrów powyżej, na szczycie Policy stoją dodatkowo metalowy krzyż oraz pomnik, ale o tym w dalszej części artykułu. Zachęcam do obejrzenia jednego z odcinków dokumentu „Czarny serial”, pod tytułem „Antonow 24. Tragiczny lot 165” (poniżej materiał na YouTubie).
 
Krzyż postawiony w miejscu katastrofy lotniczej na PolicyZielony szlak biegnący po zboczu Policy mierzy aż 4,5 km. Z końcowej jego części otwierają się ładne widoki na Beskid Żywiecki.
 
Zielony szlak
Widok z zielonego szlaku
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama