reklama
reklama

Podróże z anteną - Strasburg: małe Niemcy we Francji

dodano: 2024-01-22 13:55 | aktualizacja: 2024-07-18 16:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Strasburg Strasburg (fr. Strasbourg, alz. Strossburi) - „miasto 1000 kościołów”, ale także stolica Unii Europejskiej i stolica Alzacji oraz największe niemieckojęzyczne miasto we Francji, emanuje młodością i energią. Jeśli kochasz dziedzictwo, kulturę i sztukę życia, to nie ma wątpliwości, że stwierdzisz: warto odwiedzić to miasto!

Fot. Jakub S.
Strasburg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Strasburg czy Strasbourg?

Obie nazwy są poprawne: niemiecka Strasburg i francuska Strasbourg, jednak w Polsce używamy nazwy Strasburg. I tu warto wspomnieć wątek filmowy związany ze Strasburgiem, znany z pierwszej części filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” pt. „Ucieczka”: „Strasburg! Jak Boga kocham! / Strasberg, baranie. To jest Strasberg. Jesteśmy w Austrii. Trzeba się trochę znać na geografii, jak się planuje ucieczkę, a Strasburg leży we Francji”. Taka drobna pomyłka: alzacki Strasburg czy filmowy, austriacki Strasberg, przy czym faktycznie w Karyntii w Austrii jest też Straßburg - malutkie miasteczko z 2000 mieszkańców. A Straßberg to miejscowość w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Film swoje, a geografia swoje.
 
Strasburg po zachodzie słońca
Strasburg po zachodzie słońca
Niezwykły klimat Strasburga
Niezwykły klimat Strasburga

Starożytna, rzymska nazwa Strasburga to Argentoratum (założone w 12 r. p.n.e.), później już Stratœburgus, choć przed Rzymianami byli tam Celtowie. Wraz z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego Alemanowie zmienili jego nazwę na Stratiburg, co oznacza „twierdza dróg”. Miasto leżało na skrzyżowaniu ważnych dróg i przy jednym z nielicznych mostów umożliwiających przeprawę przez Ren. W 451 r. miasto zniszczyła armia Attyli. Od 500 r. zajęty przez Franków. Historia Strasburga i Alzacji zawsze była burzliwa, a położenie nad Renem powodowało, że przechodził z rąk do rąk - raz Niemcy, raz Francuzi.
 
Muzeum Historyczne i Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu
Muzeum Historyczne i Katedra Najświętszej Marii Panny w Strasburgu
Place des Tripiers
Place des Tripiers

Po wojnie francusko-pruskiej w 1871 r. Strasburg przyłączono do Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej w 1918 r. Strasburg ponownie przejęła Francja. 1 września 1939 r. po wybuchu II wojny światowej w ciągu 48 godzin miasto opuściło prawie 200 tys. mieszkańców. W 1940 r. Strasburg został przejęty przez niemiecki Wehrmacht. Długo nie był niemiecki, bo 23 listopada 1944 r. został wyzwolony przez armię francuską i znów był we Francji.
 
Starówka Strasburga
Starówka Strasburga
Zabytkowa część Strasburga
Zabytkowa część Strasburga
Pomnik Johannesa Gutenberga
Pomnik Johannesa Gutenberga

Druga stolica Unii Europejskiej

Teraz Strasburg jest mocno unijny, bo swoje siedziby tam mają m.in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski i Eurokorpus. Dlatego mówi się powszechnie, że po Brukseli Strasburg to druga stolica Unii Europejskiej - na czym mocno zależało Francji. Finansowo Unię Europejską kosztuje ta druga stolica majątek - szczególnie transport europosłów, ich asystentów i ton dokumentów. Według różnych szacunków roczne koszty związane z geograficznym rozproszeniem europarlamentu wynoszą od 169 mln do 204 mln euro. Gdyby skupić wszystkie instytucje w jednym miejscu, to te pieniądze można by przeznaczyć na szczytniejsze cele.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


reklama