reklama
reklama

Słowackie Tatry Zachodnie: Bystra i Rohackie Stawy

dodano: 2019-02-23 13:48 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie Bystra Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. Leżą częściowo na Słowacji (ok. 75 proc. powierzchni), a częściowo w Polsce. Dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie, spośród których z kolei wyróżniamy Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Choć całe to pasmo urzeka swoim urokiem, to szczególnie polecam Tatry Zachodnie, zarówno te polskie, jak i słowackie. Są to góry niższe i łagodniejsze od Tatr Wysokich, przez co są doceniane zwłaszcza przez mniej doświadczonych turystów górskich. Do pasma Tatr Zachodnich należą przecież niezwykle popularne szczyty Giewont i Kasprowy Wierch oraz słynne doliny: Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska - najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach.

Tatry Zachodnie Bystra widok na Tatry Wysokie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Rohackie Stawy to cztery leżące na trzech poziomach stawy w Dolinie Rohackiej. Najpierw minęłam Wyżni Staw Rohacki (Štvrté Roháčske pleso), zwany także Zadnim Stawem Rohackim, położony na wysokości 1718 m n.p.m. Następnie Pośrednie Stawy Rohackie, czyli Mały Rohacki Staw (Druhé Roháčske pleso) i Pośredni Rohacki Staw (Tretie Roháčske pleso), a na końcu Niżni Staw Rohacki (Prvé Roháčske pleso), zwany także Wielkim Stawem Rohackim, położony na wysokości 1563 m n.p.m. Ten najniżej położony staw jest zarazem największym z Rohackich Stawów oraz największym jeziorem w całych Tatrach Zachodnich - ma 2,22 ha powierzchni i 7 m głębokości.
 
Rohackie Stawy są położone na trzech poziomach
Krystalicznie czysta woda Rohackich Stawów
Im wyżej, tym więcej śniegu, mimo iż był to czerwiec
Krótki odpoczynek nad stawem
Czas na kilka fotografii
Rohackie Stawy
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama