reklama
reklama

Słowackie Tatry Zachodnie: Bystra i Rohackie Stawy

dodano: 2019-02-23 13:48 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie Bystra Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. Leżą częściowo na Słowacji (ok. 75 proc. powierzchni), a częściowo w Polsce. Dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie, spośród których z kolei wyróżniamy Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Choć całe to pasmo urzeka swoim urokiem, to szczególnie polecam Tatry Zachodnie, zarówno te polskie, jak i słowackie. Są to góry niższe i łagodniejsze od Tatr Wysokich, przez co są doceniane zwłaszcza przez mniej doświadczonych turystów górskich. Do pasma Tatr Zachodnich należą przecież niezwykle popularne szczyty Giewont i Kasprowy Wierch oraz słynne doliny: Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska - najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach.

Tatry Zachodnie Bystra widok na Tatry Wysokie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Rozdrożu pod Bystrą (Rázcestie pod Bystrou) skręciłam na żółty szlak. Ten około 7 km odcinek trasy charakteryzuje się dość stromym i jednostajnym podejściem Doliną Bystrą (Bystrá dolina), którą płynie Bystra (Bystrá). Wędrówce towarzyszył huk tego potoku, który w górnej części tworzy liczne kaskady. Należy bardzo uważać, by nie zboczyć z trasy, gdyż szlak turystyczny kilka razy przekracza Bystrą, a miejscami ścieżka jest zalewana przez strumyki zasilające potok.
 
Rozdroże pod Bystrą, gdzie czerwony szlak przecina się z żółtym
Dolina Bystra, którą płynie potok Bystra
Uszkodzona kładka na potoku Bystra
Dolina Bystra - widok w kierunku południowym

Potok Bystra wypływa z Niżniego Stawu Bystrego (Dolné Bystré pleso) lub - kiedy staw jest wyschnięty - poniżej niego. Niżni Staw Bystry to jeden z pięciu Bystrych Stawów (Bystré plesá), obok Wielkiego, Długiego i Małego Stawu Bystrego oraz Anusinego Oczka.
 
Nad Bystrymi Stawami
Bystre Stawy
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama