reklama
reklama

Słowackie Tatry Zachodnie: Bystra i Rohackie Stawy

dodano: 2019-02-23 13:48 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie Bystra Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. Leżą częściowo na Słowacji (ok. 75 proc. powierzchni), a częściowo w Polsce. Dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie, spośród których z kolei wyróżniamy Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Choć całe to pasmo urzeka swoim urokiem, to szczególnie polecam Tatry Zachodnie, zarówno te polskie, jak i słowackie. Są to góry niższe i łagodniejsze od Tatr Wysokich, przez co są doceniane zwłaszcza przez mniej doświadczonych turystów górskich. Do pasma Tatr Zachodnich należą przecież niezwykle popularne szczyty Giewont i Kasprowy Wierch oraz słynne doliny: Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska - najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach.

Tatry Zachodnie Bystra widok na Tatry Wysokie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Rohackie Stawy

Nad Rohackie Stawy (słow. Roháčske plesá) wyruszyłam z parkingu Pod Spaloną (Pod Spálenou) znajdującego się w północnej części Doliny Rohackiej (Roháčska dolina), którą płynie Rohacki Potok (Roháčsky potok). Jednym z odgałęzień Doliny Rohackiej jest Dolina Salatyńska (Salatínska dolina), będąca zarazem znanym ośrodkiem sportów zimowych. Znajduje się tam kolej krzesełkowa i ośrodek narciarski Spaléná. Na parking podjechałam z osiedla Zwierówka w Zubercu.
 
Parking Pod Spaloną - w tle kolej krzesełkowa
Rohacki Potok
W drogę!

Po krótkim odcinku zielonego szlaku, biegnącego przez las, około 2 km trasy pokonałam asfaltową drogą. Dopiero kilkaset metrów za polaną Adamcula (Adamcuľa) wkroczyłam na wąską, kamienistą ścieżkę. Kolejne 3 km trasy to dość strome podejście niebieskim szlakiem pod Rohackie Stawy.
 
Piękne lasy otaczające asfaltową drogę (czerwony szlak)
Tonący w chmurach szczyt Wołowca widziany od słowackiej strony
Polana Adamcula
Widoki z niebieskiego szlaku prowadzącego w kierunku Rohackich Stawów
Coraz bliżej celu wycieczki
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama