reklama
reklama

Słowackie Tatry Zachodnie: Bystra i Rohackie Stawy

dodano: 2019-02-23 13:48 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie Bystra Tatry są najwyższym pasmem w łańcuchu Karpat. Leżą częściowo na Słowacji (ok. 75 proc. powierzchni), a częściowo w Polsce. Dzielą się na Tatry Zachodnie i Tatry Wschodnie, spośród których z kolei wyróżniamy Tatry Wysokie i Tatry Bielskie. Choć całe to pasmo urzeka swoim urokiem, to szczególnie polecam Tatry Zachodnie, zarówno te polskie, jak i słowackie. Są to góry niższe i łagodniejsze od Tatr Wysokich, przez co są doceniane zwłaszcza przez mniej doświadczonych turystów górskich. Do pasma Tatr Zachodnich należą przecież niezwykle popularne szczyty Giewont i Kasprowy Wierch oraz słynne doliny: Dolina Kościeliska i Dolina Chochołowska - najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach.

Tatry Zachodnie Bystra widok na Tatry Wysokie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z okolic źródła potoku jest już dość blisko do samego szczytu. Z Bystrej rozciąga się kapitalny widok na okoliczne wzniesienia, a także m.in. na Krywań, Rysy, Gerlach i Świnicę. Na horyzoncie w oddali widać przy dobrej pogodzie nawet... Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.
 
Widok z Bystrej
Widok z Bystrej na Tatry Wysokie

Z Bystrej schodziłam najpierw niebieskim szlakiem przez Banistą Przełęcz (Bystré sedlo), zwaną również Bystrym Karbem, znajdującą się na granicy słowacko-polskiej, a następnie Doliną Gaborową (Gáborova dolina) wzdłuż Gaborowego Potoku (Gáborov potok) - tam szlak zmienił się w zielony na Rozdrożu pod Klinem (Razcestie pod Klinom).
 
W drodze powrotnej z Bystrej
Na Banistej Przełęczy

Na upłazie Pod Klinem (Pod Klinom) Dolina Gaborowa łączy się z Doliną Raczkową, a Gaborowy Potok wpływa do Raczkowego Potoku. Ostał się też tutaj pasterski szałas, który po remoncie został przygotowany do noclegów - Koliba pod Klinem (Pribylinsky salaš).

Około 5 km dalej znajduje się Niżnia Łąka (Nižná lúka) - nieduża polana u wylotu Doliny Raczkowej, rozdroże szlaków turystycznych z ławkami i stołami dla turystów. Nieco poniżej Dolina Raczkowa łączy się z Doliną Jamnicką (Jamnícka dolina), gdzie Jamnicki Potok (Jamnícky potok) wpływa do Raczkowego Potoku. Stamtąd też wiedzie niebieski szlak (ok. 2 km odcinek) do Doliny Wąskiej, czyli mojego punktu startowego.

Podsumowując, pokonałam około 22,5 km trasę.
 
Trasa mojej wędrówki - Bystra
Profil trasy - Bystra
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama