reklama
reklama

Cypr: Olimbos - najwyższy szczyt gór Troodos

dodano: 2024-01-21 15:57 | aktualizacja: 2024-03-10 17:20
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Cypr - Troodos Wybierając się na Cypr, warto odwiedzić nie tylko śródziemnomorskie wybrzeże, lecz także zapuścić się w głąb lądu. W poprzednich artykułach opisałam przesiąknięte historią miasto Pafos, malowniczą skałę Afrodyty, w pobliżu której podobno wyłoniła się ta grecka bogini miłości, prawosławny klasztor Świętego Neofita oraz półwysep Akamas z dziewiczymi plażami i błękitnymi lagunami. Teraz przedstawię pasmo Troodos z jego najwyższym szczytem Olimpem. To góry niższe od Tatr, ale wyższe i potężniejsze do polskich Beskidów. Najbardziej zdumiewa występująca tam roślinność.

Anita K.
Cypr - Troodos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Podczas okrążania cypryjskiego Olimpu można nie tylko obserwować bogatą roślinność, lecz także cieszyć się widokami na otaczające masywy Troodos. Przykładowo, na wschodzie można podziwiać szczyty Madari (Μαδαρή, 1613 m n.p.m.) i Papoutsa (Παπούτσα, 1554 m n.p.m.).
 
Widok na wschód: szczyty Madari i Papoutsa
Widok na wschód: szczyty Madari i Papoutsa
Madari na dużym przybliżeniu (12 km w linii prostej)
Madari na dużym przybliżeniu (12 km w linii prostej)

Wspomniałam wcześniej, że na szczycie Olimpu znajduje się radar Royal Air Force - sił powietrznych Wielkiej Brytanii. To nie jedyny obiekt tego typu w najbliższej okolicy. Zaledwie 3,2 km w linii prostej od Olimpu znajdują się kolejne radary RAF.
 
3,2 km w linii prostej od Olimpu znajdują się kolejne radary Royal Air Force - sił powietrznych Wielkiej Brytanii
Radary RAF oddalone 3,2 km w linii prostej od Olimpu
Jeden z obiektów bazy wojskowej na Olimpie
Jeden z obiektów bazy wojskowej na Olimpie

Wędrówka wokół Olimpu jest niezwykle relaksująca - na szlaku raczej nie spotkamy wielu turystów, a podejścia - jeśli już występują - są bardzo łagodne. W oczy rzuca się skalisty charakter terenu. Jak dowiadujemy się z tablic informacyjnych, występują tu takie skały pochodzenia magmowego, jak dunit, harzburgit i piroksenit.
 
Na Szlaku Artemis
Na Szlaku Artemis
Można chwilę się zrelaksować
Można na chwilę usiąść
Coraz wyżej
Coraz lepsze widoki
Dunit
Dunit - skała pochodzenia magmowego
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Europa


reklama