reklama
reklama

Szlak Doliną Dłubni - rowerem z Trzyciąża do Krakowa

dodano: 2023-09-10 20:09 | aktualizacja: 2023-11-19 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Dolina Dłubni To jedna z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras rowerowych, jakie miałam okazję przemierzyć. Swój początek ma w miejscowości Trzyciąż, w pobliżu źródeł rzeki Dłubni, a koniec ma w Krakowie, u styku granic trzech dzielnic: Mistrzejowic, Bieńczyc i Wzgórz Krzesławickich. Ten ponad 45 km szlak rowerowy prowadzący Doliną Dłubni dostarcza wielu atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i kulturowych, które to przybliżę w poniższym artykule.

Źródło Jordan, fot. Anita K.
Dolina Dłubni - Źródło Jordan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Niedostępne dla turystów są również liczne dwory, m.in. w Michałowicach, Młodziejowicach, Książniczkach i Ściborzycach. Czynny za to jest młyn w Kończycach i to właśnie tu warto jest zrobić kolejny przystanek. Miejsce to rozpoznamy po szumie wody spadającej z pobliskiej zapory.
 
Zapora przy stawach w Kończycach

Po przejściu na drugą stronę rzeki docieramy do stawów przy młynie. Wyglądają one przepięknie, zwłaszcza latem i wczesną jesienią. Ładne są też widoki z samego szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż kończyckich pól.
 
Staw północny w Kończycach, w pobliżu młyna
Staw północny w Kończycach - widok z grobli
Można utonąć w zieleni
Rzeka Dłubnia

Z Kończycami graniczą Raciborowice. Jedną z atrakcji tej miejscowości jest XV w. gotycki kościół św. Małgorzaty, usytuowany na wzniesieniu, otoczony drzewami i ogrodzeniem, w które od strony zachodniej włączona jest drewniana dzwonnica z XIX w. Kościół został zbudowany z inicjatywy kronikarza Jana Długosza.
 
Dzwonnica kościoła św. Małgorzaty w Raciborowicach

Właściwie ostatnim punktem na trasie jest Zalew Zesławicki, ponieważ jazda dalszym odcinkiem szlaku - ulicą Zesławicką w Krakowie jest niemożliwa z uwagi na budowę drogi ekspresowej S7. Zamiast niej należy wybrać ulicę Mistrzejowicką, która prowadzi do ulicy gen. Leopolda Okulickiego. ​​​​​​Nad Zalewem Zesławickim można chwilę odpocząć po długiej trasie. Choć obowiązuje tam zakaz kąpieli, to jest to miejsce dość popularne wśród krakowian na długi spacer czy piknik.
 
Zalew Zesławicki - wschodni zbiornik
Zalew Zesławicki - widok z grobli na zachodni zbiornik

Szlak rowerowy nie prowadzi aż do ujścia Dłubni - to znajduje się w krakowskiej Mogile, gdzie rzeka uchodzi do Wisły. Zainteresowani mogą dalej jechać wzdłuż nurtu rzeki - polecam zatrzymać się nad stawem przy ul. Kaczeńcowej, Zalewem Nowohuckim z tężnią, food truckami i wypożyczalnią kajaków czy odwiedzić dworek Jana Matejki w Krzesławicach.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polska


reklama