reklama
reklama

Podróże z anteną - Pafos na Cyprze

dodano: 2023-05-26 15:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

Pafos - podróże z anteną Miasto Pafos, liczące ponad 35 tys. mieszkańców, położone jest w południowo-zachodniej części Cypru. To stolica dystryktu o tej samej nazwie i jedno z najważniejszych miast wyspy. Zasłynęło m.in. jako ośrodek kultu greckiej bogini Afrodyty. Prawdziwymi skarbami Pafos są odkryte podczas wykopalisk mozaiki podłogowe sprzed kilkunastu stuleci oraz tak zwane Grobowce Królewskie – nekropolia dostojników z czasów hellenistycznych i rzymskich. Charakterystycznym zabytkiem Pafos jest też niewielki zamek stojący na portowym wybrzeżu.

Latarnia morska w Pafos, fot. GorNatalya / Shutterstock.com
Pafos - latarnia morska GorNatalya Shutterstock.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Miasto podzielone jest na dwie części: Górne Pafos, znane również jako Ktima, które jest handlowym centrum miasta, oraz Kato Pafos, które znajduje się wzdłuż wybrzeża i stanowi główny cel turystyczny.
 
Widok z klifu Moutallos niedaleko centrum Pafos

Kiedy i jak się tam dostać?

Podzwrotnikowy, śródziemnomorski klimat Cypru sprawia, że wyspa ta jest chętnie odwiedzana przez turystów o każdej porze roku. Od kwietnia do listopada średnia temperatura w dzień w Pafos przekracza 20°C, a w najzimniejszych miesiącach – styczniu i lutym, wynosi około 17°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień – około 30°C, ze średnią temperaturą morza 26-27°C.
 
Wybrzeże portowe z zamkiem, fot. FOTOGRIN / Shutterstock.com

Z uwagi na dużą odległość, jedynym sposobem łatwego dostania się z Polski na Cypr jest podróż samolotem. Przykładowo rejs Ryanairem z Krakowa na lotnisko Pafos trwa tylko nieco ponad 3 godziny. Port lotniczy znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów od centrum miasta, więc dla wygodnego poruszania się po wyspie najlepiej wypożyczyć samochód. Jednocześnie należy pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny (do końca lat 50. ubiegłego wieku kraj ten był kolonią brytyjską).

Stanowisko archeologiczne Nea Pafos

Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Znajduje się na małym cyplu w południowo-zachodniej części wyspy. Miasto zostało założone pod koniec IV w. p.n.e. przez króla Nikoklesa, który przeniósł tam swoją siedzibę z Palepafos (dzisiejsza Kouklia).

Na początku III w. p.n.e. Cypr był częścią Królestwa Ptolemeuszów, ze stolicą w Salaminie. Przed końcem II w. p.n.e. Nea Pafos zaczęło odgrywać tak ważną rolę jako polityczne i gospodarcze centrum regionu, że Ptolemeusze zdecydowali się przenieść stolicę Cypru z Salaminy właśnie do Nea Pafos.
 
Odeon i latarnia morska z lotu ptaka (Nea Pafos), fot. feelthedrone / Shutterstock.com

Kiedy w 58 r. p.n.e. Cypr został przyłączony do Rzymu, Nea Pafos pozostało stolicą Cypru. Było to jedyne miasto na wyspie, które zachowało przywilej bicia monet w okresie rzymskim. Po niszczycielskich trzęsieniach ziemi w IV w. stolica została z powrotem przeniesiona do Salaminy, którą z kolei przemianowano na Konstancję. Jednak pozycja Pafos wśród innych miast wyspy pozostała znacząca, również ze względu na sanktuarium Afrodyty w Palepafos.
 
Widok z Grobowców Królewskich na Nea Pafos

Upadek miasta rozpoczął się po najazdach arabskich w VII w. Wraz z ponownym włączeniem Cypru do Cesarstwa Bizantyjskiego rozwój miasta rozpoczął się na nowo i był kontynuowany również podczas frankokracji. Pod koniec tego okresu Nea Pafos ponownie podupadło. Mieszkańcy powoli zaczęli przemieszczać się w głąb lądu, gdzie rozwinęło się obecne miasto Pafos (Ktima).

Od 1980 r. Nea Pafos wraz ze stanowiskiem archeologicznym Palepafos znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Promenada i zegar przy wejściu do Nea Pafos
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama