reklama
reklama

Podróże z anteną - Pafos na Cyprze

dodano: 2023-05-26 15:12
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2023

Pafos - podróże z anteną Miasto Pafos, liczące ponad 35 tys. mieszkańców, położone jest w południowo-zachodniej części Cypru. To stolica dystryktu o tej samej nazwie i jedno z najważniejszych miast wyspy. Zasłynęło m.in. jako ośrodek kultu greckiej bogini Afrodyty. Prawdziwymi skarbami Pafos są odkryte podczas wykopalisk mozaiki podłogowe sprzed kilkunastu stuleci oraz tak zwane Grobowce Królewskie – nekropolia dostojników z czasów hellenistycznych i rzymskich. Charakterystycznym zabytkiem Pafos jest też niewielki zamek stojący na portowym wybrzeżu.

Latarnia morska w Pafos, fot. GorNatalya / Shutterstock.com
Pafos - latarnia morska GorNatalya Shutterstock.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Najważniejsze zabytki Nea Pafos:

Dom Dionizosa: Pozostałości willi w typie hellenistycznym, z perystylowym dziedzińcem. Budynek został wzniesiony pod koniec II w. i zniszczony przez trzęsienia ziemi na początku IV w. Z całkowitej powierzchni 2 tys. m2 jedna czwarta stanowi mozaiki przedstawiające motywy mitologiczne, polowania, itp.
 
Mozaikowe podłogi w Domu Dionizosa

Dom Orfeusza: Podobnie jak Dom Dionizosa jest to budynek w typie hellenistycznym. Datowany jest na koniec II lub początek III w. Również charakteryzuje się ozdobnymi posadzkami. Najważniejsza mozaika przedstawia Orfeusza wśród zwierząt. Istotny jest fakt, że zachowała się na niej inskrypcja z nazwiskiem artysty. Inne mozaiki z tego samego domu przedstawiają Herkulesa i lwa nemejskiego oraz amazonkę z koniem.

Willa Tezeusza: Zbudowana w drugiej połowie II w. na ruinach starszych domów z okresu hellenistycznego i rzymskiego, była zamieszkiwana aż do VII w. Ze względu na dużą powierzchnię (obejmowała ponad 100 pomieszczeń) uważa się, że była to siedziba rzymskiego namiestnika. Wiele pokojów posiada mozaikowe posadzki. Trzy z nich, w południowym skrzydle budynku, należą do różnych okresów. Najstarsza mozaika, datowana na koniec III w. lub początek IV w., przedstawia Tezeusza walczącego z Minotaurem w labiryncie. Na koniec IV w. datowana jest mozaikowa podłoga przedstawiająca Posejdona i Amfitrytę. Wreszcie na początku V w. do głównej sali dodano nową mozaikę przedstawiającą pierwszą kąpiel nowonarodzonego Achillesa.
 
Mozaika w Willi Tezeusza przedstawiająca walkę Tezeusza z Minotaurem

Dom Aiona: Do tej pory odsłonięto tylko część tego budynku, a dokonała tego polska misja archeologiczna. Polskie badania archeologiczne w Pafos trwają nieprzerwanie od 1965 r. Prace prowadzone są pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Na podłodze holu znajduje się najbardziej spektakularna mozaika Pafos, datowana na pierwszą połowę IV w. To arcydzieło składa się z pięciu paneli przedstawiających kolejno: Ledę i Kyknosa, Dionizosa w wieku niemowlęcym, konkurs piękności między Kasjopeą a Nereidami, triumf Dionizosa oraz wyrok śmierci na Marsjaszu wydany przez Apollina.
 
Mozaikowa posadzka w Domu Aiona (Nea Pafos)

Odeon, agora i asklepiejon: Agora ma formę placu otoczonego budynkami, z których do dziś zachowały się tylko fundamenty. Odeon, który był częścią kompleksu budynków agory, został odrestaurowany i jest dziś wykorzystywany na potrzeby różnych wydarzeń kulturalnych. Z asklepiejonem, czyli świątynią Asklepiosa – greckiego boga sztuki lekarskiej, utożsamiany jest budynek położony na południe od odeonu. Cały kompleks agory pochodzi z II w. Od 2011 r. badaniami agory zajmuje się zespół Paphos Agora Project kierowany przez prof. Ewdoksię Papuci-Władykę z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Odeon z latarnią morską w tle (Nea Pafos)

Teatr: Znajduje się na północno-wschodnim krańcu antycznego miasta, na zboczu wzgórza Faprika. Wykopaliska prowadzone przez Uniwersytet w Sydney nie zostały jeszcze zakończone. Teatr został zbudowany około 300 r. p.n.e., czyli wraz z założeniem miasta Nea Pafos. W okresie hellenistycznym i rzymskim teatr przeszedł kilka modernizacji. Przestał być używany około końca IV w.

Bazylika Chrysopolitissa: Jest jedną z pierwszych i największych bazylik zbudowanych na wyspie w drugiej połowie IV w. Pierwotnie miała siedem naw, ale w VI w. ich liczba została zredukowana do pięciu. Jej podłogi są zdobione mozaikami z IV i VI w. Po zniszczeniu bazyliki w tym samym miejscu w XI w. zbudowano bizantyjski kościół, który następnie został zastąpiony przez inny budynek datowany na około 1500 r. Ten ostatni przetrwał do dziś i jest używany przez kościół rzymskokatolicki w Pafos.

Twierdza Czterdziestu Kolumn (Saranta Kolones): Jest to bizantyjska forteca nazwana tak ze względu na dużą liczbę granitowych kolumn. Znajduje się bardzo blisko portu, na południe od agory. Została zbudowana w VII w. do ochrony miasta Pafos przed najazdami arabskimi i pozostawała w użyciu do XIII w., kiedy to została zniszczona przez trzęsienie ziemi.
 
Twierdza Czterdziestu Kolumn (Nea Pafos)

Latarnia morska na Pafos: Została zbudowana w 1888 r., kiedy Cypr był pod brytyjską administracją. Ma formę wieży o wysokości 20 m, z pojedynczą galerią.

Bilet wstępu do Nea Pafos kosztuje 4,50 euro (stan na grudzień 2022 r.).
 
Latarnia morska (Nea Pafos)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama