reklama
reklama

Rowerem wokół Gór Świętokrzyskich

dodano: 2022-08-28 21:43 | aktualizacja: 2023-09-10 19:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Góry Świętokrzyskie - Bodzentyn rower Rowerowa wycieczka wokół Gór Świętokrzyskich była moim małym marzeniem już od dłuższego czasu. Chciałam powtórzyć trasę, jaką pokonałam na dwóch kółkach będąc nastolatką, jednak z pewną modyfikacją - unikając ruchliwych dróg. Wówczas, z uwagi na miejsce zamieszkania, wyjechałam ze Starachowic, a teraz obrałam za miejsce startu Świętą Katarzynę. Doprowadziło to do znacznego skrócenia trasy, więc na rozgrzewkę dodałam piesze wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Anita K.
Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze na Świętym Krzyżu

Do oficjalnego otwarcia ośrodka nadawczego na Świętym Krzyżu doszło 18 lutego 1966 r.

Wcześniej, 15 stycznia 1959 r. uruchomiono na Łysej Górze stację przemiennikową, jedną z pierwszych w Polsce. Zainstalowano ją w budynku klasztoru, a działała w oparciu o stację nadawczą w Katowicach. Początkowo jej zasięg wynosił 30-40 km, a więc sygnał docierał do Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej czy Starachowic. 4 lipca 1962 r. moc wyjściową zwiększono aż 5-krotnie.
 
Antena stacji przemiennikowej zainstalowana na dachu klasztoru na Świętym Krzyżu - 1959 r., źródło: „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, Stanisław Miszczak

Budowę osobnego ośrodka nadawczego na Świętym Krzyżu rozpoczęto w maju 1962 r. Jest on oddalony od klasztoru o około 250 m w kierunku zachodnim i posadowiony na wysokości 592 m n.p.m. Wieża RTCN Kielce / Święty Krzyż składa się z dwóch części - żelbetowej o wysokości 126,5 m oraz górnej, stalowej, która uzupełnia obiekt do łącznej wysokości 157 m.

Tuż po otwarciu ośrodka w 1966 r. zasięg wynosił 80-100 km, a sygnał docierał do 2,5 mln ludzi.
 
Kielecki telewizyjny ośrodek nadawczy na Świętym Krzyżu w trakcie budowy - 1963 r., źródło: „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, Stanisław Miszczak
Sala nadajników kieleckiego telewizyjnego ośrodka nadawczego na Świętym Krzyżu, źródło: „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, Stanisław Miszczak

Dziś RTCN Kielce / Święty Krzyż jest ważnym obiektem infrastruktury nadawczej w Polsce. Jego właścicielem jest spółka Emitel. Z wieży prowadzone są emisje telewizyjne (MUX 1, 2, 3, 4 i 8 oraz MUX testowy DVB-T2 TVP) o mocy do 100 kW i radiowe (FM i DAB+). Dla telewizji w paśmie UHF antena znajduje się na wysokości 133 m n.p.t., a dla VHF - 151 n.p.t.
 
Wieża RTCN Kielce / Święty Krzyż
Widok na wieżę od północy
Wieża jest niedostępna do zwiedzania
Wieża RTCN Kielce / Święty Krzyż - 2012 r.
Wieża nadajnika i budynek klasztoru na Świętym Krzyżu - 2012 r.
Widok na wieżę nadawczą z Chybic - 8 km w linii prostejDroga powrotna ze Świętego Krzyża do Świętej Katarzyna mierzy 21 km. Niemal cały czas prowadzi w dół lub po płaskim terenie, dopiero w Krajnie Drugim aż do skrzyżowania z DW752 wspina się na odcinku 2 km, by ostatnie 2 km zakończyć zjazdem. 

„Puszcza królewska, książęca, biskupia, świętokrzyska, chłopska ma zostać na wieki wieków, jako las nietykalny, siedlisko bożyszcz starych, po którym święty jeleń chodzi - jako ucieczka anachoretów, wielki oddech ziemi i żywa pieśń wieczności” - pisał w 1925 r. Stefan Żeromski. O odosobnienie w Górach Świętokrzyskich coraz trudniej, choć są jeszcze takie cudowne miejsca, ciche i przyjazne, gdzie w otoczeniu pierwotnej przyrody można oddać się własnym myślom. Lubię wracać do mojej małej Ojczyzny.
 
Roślinność Puszczy Świętokrzyskiej

Źródło: bodzentyn.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama