reklama
reklama

Rowerem wokół Gór Świętokrzyskich

dodano: 2022-08-28 21:43 | aktualizacja: 2023-09-10 19:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Góry Świętokrzyskie - Bodzentyn rower Rowerowa wycieczka wokół Gór Świętokrzyskich była moim małym marzeniem już od dłuższego czasu. Chciałam powtórzyć trasę, jaką pokonałam na dwóch kółkach będąc nastolatką, jednak z pewną modyfikacją - unikając ruchliwych dróg. Wówczas, z uwagi na miejsce zamieszkania, wyjechałam ze Starachowic, a teraz obrałam za miejsce startu Świętą Katarzynę. Doprowadziło to do znacznego skrócenia trasy, więc na rozgrzewkę dodałam piesze wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Anita K.
Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W pełni sezonu letniego w Świętej Katarzynie na parkingu przy szlaku turystycznym można kupić u lokalnych handlarzy piękne ozdoby wykonane z krzemienia pasiastego, kryształu górskiego, pirytu i innych minerałów charakterystycznych dla tego regionu.

Wspomniany parking często bywa całkiem zapełniony, więc lepiej od razu zatrzymać się na dużym, bezpłatnym parkingu znajdującym się przy głównej drodze, 200 m na północ. Jest tam też punkt informacji turystycznej, pełniący jednocześnie funkcję sklepiku z pamiątkami, oraz płatne toalety.
 
Czerwony szlak ze Świętej Katarzyny na Łysicę

Wejście na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest odpłatne - bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł (stan na wrzesień 2022 r.).

Po lewej stronie za bramą wejściową do ŚPN znajdują się mogiły żołnierzy i okolicznych mieszkańców pomordowanych w czasie II wojny światowej.
 
Mogiły żołnierzy i mieszkańców wymordowanych w 1943 r. przez hitlerowskich okupantów
Pomnik wzniesiony w 1973 r. ku czci zamordowanych przez faszystów hitlerowskich
Pomnik postawiony w 2015 r. ku czci Polaków pomordowanych w Świętej Katarzynie przez Niemców

Po przejściu odcinka kilkuset metrów, przy szlaku stoi pomnik Stefana Żeromskiego, który to wychował się w pobliskich Ciekotach, a w pobliżu znajduje się źródło i kapliczka św. Franciszka. Według legendy, źródełko zasiliły łzy zakochanej dziewczyny i od tej pory posiada ono właściwości lecznicze. Kilkaset metrów dalej, przy wiacie turystycznej szlak zakręca w lewo, by już do samego szczytu prowadzić prosto po wysłanej kamieniami drodze.
 
Pomnik Stefana Żeromskiego z 1954 r. opatrzony cytatem „Puszcza jest niczyja - nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!” z poematu Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa” (1925)
Drewniana kapliczka św. Franciszka z XIX w.
Źródło św. Franciszka
Ujęcie wody ze źródła św. Franciszka

Pod szczytem Łysicy, na jej północnym stoku znajdują się gołoborza, czyli górskie rumowiska skalne występujące w obrębie lasu - miejsca „gołe od boru”. Wielkość bloków skalnych jest zróżnicowana na poszczególnych gołoborzach. Średni ciężar głazów budujących wszystkie łysogórskie gołoborza wynosi około 110 kg. Gołoborze powoli, ale stale zarasta lasem. Bezleśne pozostały tylko bardzo duże gołoborza - na Łysej Górze (im. prof. Romana Kobendzy) i Łysicy.
 
Gołoborze pod szczytem Łysicy

Łysica ma wysokość 614 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się drewniany krzyż opatrzony napisem „Nieśmiertelnemu Królowi Wieków Jezusowi Chrystusowi głosi cześć, chwałę Puszcza Jodłowa”. Jest to replika pamiątkowego krzyża z 1930 r., postawiona w 2016 r.
 
Na szczycie Łysicy
Oznaczenie szczytu Łysicy

Góra ma dwa wierzchołki oddalone od siebie o około 700 m. Nieco wyższy jest wschodni wierzchołek, nazywany Skałą Agaty. To właśnie on ma 614 m wysokości n.p.m., a miejsce, gdzie stoi krzyż - zachodni wierzchołek, jest niższy od niego o około metr. Agata nie jest jakoś specjalnie oznakowana - raczej nie ma sensu specjalnie tam pochodzić, chyba że i tak idziemy tamtędy czerwonym szlakiem na przełęcz świętego Mikołaja. Zarówno Łysica, jak i Agata nie są wierzchołkami widokowymi - dalszy krajobraz przysłonięty jest wysokimi drzewami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama