reklama
reklama

Rowerem wokół Gór Świętokrzyskich

dodano: 2022-08-28 21:43 | aktualizacja: 2023-09-10 19:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Góry Świętokrzyskie - Bodzentyn rower Rowerowa wycieczka wokół Gór Świętokrzyskich była moim małym marzeniem już od dłuższego czasu. Chciałam powtórzyć trasę, jaką pokonałam na dwóch kółkach będąc nastolatką, jednak z pewną modyfikacją - unikając ruchliwych dróg. Wówczas, z uwagi na miejsce zamieszkania, wyjechałam ze Starachowic, a teraz obrałam za miejsce startu Świętą Katarzynę. Doprowadziło to do znacznego skrócenia trasy, więc na rozgrzewkę dodałam piesze wejście na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Anita K.
Góry Świętokrzyskie - Święty Krzyż


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dawne centrum usług satelitarnych w Psarach-Kątach

Po powrocie z Łysicy na parking w Świętej Katarzynie, wsiadłam na rower i pojechałam do Bodzentyna, aby zobaczyć ruiny zamku. Pokonałam ten odcinek jadąc drogą wojewódzką nr 752, na dystansie 7 km, ale mogłam się tam dostać również przez Psary-Kąty - wówczas uniknęłabym niewielkiego podjazdu na DW752, jednak wydłużyłabym trasę o 2 km i musiałabym częściowo jechać polnymi drogami. Zaletą DW752 jest nie tylko krótszy dystans, lecz także obecność ścieżki rowerowej i przejazd przez spory fragment Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Nazwę Psary z pewnością kojarzą wszyscy pasjonaci techniki transmisji satelitarnej. Znajdowało się tam bowiem centrum usług satelitarnych. Ten słynny teleport należał do Telekomunikacji Polskiej, która to w 2010 roku niestety podjęła decyzję o jego likwidacji - 11 października rozpoczęto złomowanie anten (część udało się uratować i przenieść w inne miejsca).

Niezwykle ciekawe artykuły na temat ratowania anten w Psarach, opatrzone fotografiami z ostatnich chwil teleportu, można znaleźć pod tym i pod tym linkiem.

W centrum działało siedem anten: największa, o średnicy czaszy 32,5 m i masie 300 t, antena 16 m, 3 anteny 13 m, antena 12 m oraz antena 9 m. Cztery anteny udało się uratować: trzy trafiły w ręce prywatne, a czwartą pozyskał Uniwersytet Jagielloński. 32,5 m olbrzym został pocięty na żyletki.
 
12 m antena i 32,5 m antena w Psarach-Kątach w 2004 r., źródło: Merlin, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Może nie każdy wie, że antena znajdująca się przy alei Niepodległości w Częstochowie, pochodzi właśnie z Psar. Ta 13-metrówka została zakupiona w 2010 r. przez właściciela nieczynnej dziś dyskoteki Ray.
 
13 m antena w Częstochowie, pochodząca z Psar-Kątów - 2014 r.
Antena znajduje się na terenie nieczynnej dyskoteki Ray - 2014 r.

Pamiętam, że jak byłam dzieckiem, te olbrzymie anteny w Psarach-Kątach - dobrze widoczne z drogi, mimo że ukryte pośród drzew - robiły na mnie kolosalne wrażenie. Wtedy nawet nie podejrzewałam, że w przyszłości będę pracować w SAT Kurierze.

Aktualnie w obiektach Orange Polska w Psarach-Kątach mieści się serwerownia.

Więcej na temat funkcjonowania Centrum Łączności Satelitarnej w Psarach-Kątach na początku lat 80. XX w. można dowiedzieć się z 244. odcinka programu „Sonda” pod tytułem „Kontakt”, z 1982 roku, czyli nagranego... 40 lat temu! Zachęcam też do obejrzenia odcinka 395. „Echo” z 1986 roku. Natomiast kolejny film to arcyciekawy materiał promocyjny Telekomunikacji Polskiej, w języku angielskim, z 2000 roku.Ruiny zamku w Bodzentynie - siedziby biskupów krakowskich

Aby z DW752 dostać się pod ruiny zamku górujące nad rzeczką Psarką, należy tuż za pierwszym rondem skręcić w lewo, w ulicę Słoneczną. Przy okazji zwiedzania ogólnodostępnych ruin, warto też zobaczyć wnętrza zabytkowego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika. Ciekawostką w przypadku Bodzentyna jest obecność dwóch rynków.
 
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Bodzentynie

Zamek w Bodzentynie został wzniesiony w II połowie XIV w. z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. W XV w. jego rozbudowy dokonał kardynał Zbigniew Oleśnicki, a w kolejnych stuleciach dalsze modyfikacje wprowadzili m.in. Franciszek Krasiński i Piotr Tylicki - biskupi krakowscy. Z rozbudowany dokonanej na początku XVII w. pozostał późnorenesansowy portal bramy wjazdowej z czerwonego piaskowca.
 
Widok ogólny na ruiny zamku w Bodzentynie - 2022 r.
Podobne ujęcie, ale wykonane w 2008 r., kiedy nie było jeszcze rusztowań
Ruiny zamku od strony południowej - 2022 r.
Zaglądając do wnętrza ruin - 2008 r.
Widok na ruiny od strony północnej - 2008 r.
Widok od północnego zachodu - 2012 r.
Podobne ujęcie, ale z 2008 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama