reklama
reklama

Szczyt Ślęży z wieżą nadawczą

dodano: 2021-04-30 16:45 | aktualizacja: 2022-02-10 20:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Ślęża Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie atrakcje Masywu Ślęży. Za to wystarczająco, by wejść na jego najwyższy szczyt, na którym znajduje się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Wrocław / Ślęża, Dom Turysty PTTK, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz wieża widokowa. Choć dziś na Ślęży odprawiane są msze święte, to niegdyś góra ta była miejscem kultu pogańskiego. Świadczą o tym nie tylko relacje kronikarza Thietmara z Merseburga, lecz także znajdujące się tam kamienne posągi (panna z rybą, niedźwiedź) i fragmenty wałów kultowych.

Ślęża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na szczycie Ślęży, oprócz wspomnianych: Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, RTCN Wrocław / Ślęża, Domu Turysty PTTK oraz wieży widokowej, znajdują się: posąg przedstawiający niedźwiedzia powstały około 400-200 r. p.n.e., krzyż milenijny, miejsce na ognisko oraz drewniana altana wzniesiona w miejscu dawnej letniej restauracji.
 
Letnia restauracja i schronisko, lata 30. XX w.
Rzeźba „Niedźwiedź”, krzyż milenijny i altana, na pierwszym planie taras przy schodach kościoła
Z Domem Turysty PTTK w tle
Krzyż milenijny
Posąg kultowy „Niedźwiedź” na szczycie Ślęży, nieopodal kościoła
Drewniana rzeźba przy czerwonym szlaku
Pozostałości starożytnego wału kultowego przy żółtym szlaku i bodajże dawne ujęcie wody dla obiektów na szczycie Ślęży

Osobom zainteresowanym archiwalnymi fotografiami Ślęży i obiektów tam się znajdujących polecam strony internetowe: polska-org.pl oraz fotopolska.eu. Z kolei więcej informacji związanych z historią RTCN Wrocław / Ślęża można znaleźć w publikacji Witolda Papierniaka „50 lat telewizji na Dolnym Śląsku. Dzieje stacji nadawczej na Ślęży” (plik PDF) oraz w książce „Historia radiofonii i telewizji w Polsce” autorstwa Stanisława Miszczaka.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama