reklama
reklama

Szczyt Ślęży z wieżą nadawczą

dodano: 2021-04-30 16:45 | aktualizacja: 2022-02-10 20:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Ślęża Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie atrakcje Masywu Ślęży. Za to wystarczająco, by wejść na jego najwyższy szczyt, na którym znajduje się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Wrocław / Ślęża, Dom Turysty PTTK, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz wieża widokowa. Choć dziś na Ślęży odprawiane są msze święte, to niegdyś góra ta była miejscem kultu pogańskiego. Świadczą o tym nie tylko relacje kronikarza Thietmara z Merseburga, lecz także znajdujące się tam kamienne posągi (panna z rybą, niedźwiedź) i fragmenty wałów kultowych.

Ślęża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wrocławski ośrodek nadawczy został wyposażony w aparaturę firmy Siemens & Halske, która zapewniała moc ERP 120 kW i zasięg w promieniu 130 km, dla około 2,5 mln ludzi. Początkowo z ośrodka na Ślęży prowadzone były retransmisje programów z Katowic, Warszawy i Łodzi, ponieważ Wrocław nie miał wówczas technicznych możliwości nadawania własnych produkcji telewizyjnych. Znak wywoławczy Wrocławia pojawił się po raz pierwszy na ekranach telewizorów 14 grudnia 1962 r.

W 1972 r. oddano do użytku nową wieżę nadawczą, o wysokości 136 m, a stary maszt został rozebrany w ciągu kilku lat.
 
Wieża nadawcza
Widok na wieżę z klatki schodowej prowadzącej na galerię kościoła
Widok na wieżę z galerii kościoła
Systemy antenowe na dachu budynku RTCN Wrocław / Ślęża
RTCN Wrocław / Ślęża
Widok z wieży widokowej na dach schroniska, wieżę nadawczą i tęczę

Przed budynkiem RTCN Ślęża stoi pomnik w kształcie anteny parabolicznej z napisem: „Obiekt powstał trudem ludu dolnośląskiego. 5.XI.1957”.
 
Pomnik symbolizujący antenę

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama