reklama
reklama

Szczyt Ślęży z wieżą nadawczą

dodano: 2021-04-30 16:45 | aktualizacja: 2022-02-10 20:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Ślęża Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby poznać wszystkie atrakcje Masywu Ślęży. Za to wystarczająco, by wejść na jego najwyższy szczyt, na którym znajduje się Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Wrocław / Ślęża, Dom Turysty PTTK, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz wieża widokowa. Choć dziś na Ślęży odprawiane są msze święte, to niegdyś góra ta była miejscem kultu pogańskiego. Świadczą o tym nie tylko relacje kronikarza Thietmara z Merseburga, lecz także znajdujące się tam kamienne posągi (panna z rybą, niedźwiedź) i fragmenty wałów kultowych.

Ślęża


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dom Turysty PTTK im. Romana Zmorskiego „Na Ślęży”

Pierwszy obiekt na Ślęży o przeznaczeniu turystycznym powstał w 1837 r. Była to drewniana chatka zwana Mooshaus lub Mooshütte (Omszały Domek). Następnie, w latach 1851-1852 zbudowano tu nowe schronisko, również drewniane, w stylu szwajcarskim. Zostało one rozebrane dopiero w latach 50. XX w. W międzyczasie, 1908 r. przyniósł uroczyste otwarcie schroniska murowanego, stojącego tu do dziś.
 
Tak schronisko wyglądało niedługo po jego zbudowaniu w 1908 r.
Nowe i stare schronisko, 1935 r.

Należy zaznaczyć, że Dom Turysty PTTK „Na Ślęży” od wielu lat nie oferuje noclegów, czego powodem jest problem z zaopatrzeniem w wodę. Za to obiekt ten pełni rolę bufetu czynnego w sezonie letnim w godz. 9:00 - 20:00, a w sezonie zimowym w godz. 9:00 - 18:00.
 
Widok na Dom Turysty PTTK z wieży kościoła
Widok ze schodów kościoła na piękną tęczę nad Ślężą

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży

Kościół na Ślęży swoją historią sięga początków XII w., za panowania Bolesława III Krzywoustego. Powstały tam wówczas świątynia i klasztor augustianów. Natomiast w XIV w. na Ślęży wzniesiono podwójny pierścień zamków obronnych. Dziś fragmenty murów pierwotnego kościoła oraz fundamenty średniowiecznej warowni można podziwiać przez szklaną szybę w posadce kościoła lub zwiedzając podziemia świątyni.

W drugiej połowie XVI w. w miejscu dawnego zamku augustianie wznieśli drewnianą kaplicę, a w latach 1698-1702 murowany kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W wyniku pożaru w 1834 r. świątynia uległa zniszczeniu. Odbudowano ją w latach 1851-1852. Po II wojnie światowej kościół powoli niszczał. W 1967 r. przeprowadzono jego remont, a w 2000 r. kolejny.
 
Litografia z początku XIX wieku, autorstwa Friedricha Gottloba Endlera, przedstawiająca dawny budynek kościoła, zanim spłonął w 1834 r., źródło: Śląska Biblioteka Cyfrowa

W latach 2004-2006 archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzili pod świątynią prace związane z poszukiwaniem przejawów starożytnej słowiańskiej cywilizacji. Od tej pory kościół na Ślęży był zamknięty dla wiernych i turystów oraz ulegał powolnej dewastacji.
 
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ślęży
Wnętrze kościoła na Ślęży, z szybą w posadzce

W 2012 r. świątynia została przekazana pod opiekę duszpasterską księdzu dr. prał. Ryszardowi Staszakowi, proboszczowi parafii w Sulistrowicach, który podjął się zadania ratowania zniszczonej świątyni. Dzięki wspólnym staraniom wielu osób rozpoczęto przywracanie sakralnego, historycznego i turystycznego waloru tego miejsca. Prace związane z odbudową kościoła trwają do dziś, czytamy na stronie internetowej parafii.

Kościół na Ślęży ma wieżę widokową z balkonem, na którą można wejść za drobną opłatą.
 
Wieża widokowa kościoła i wieża nadawcza
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama