reklama
reklama

Baraniec - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich

dodano: 2020-12-05 14:47 | aktualizacja: 2021-01-08 20:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie - Baraniec Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Baraniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schronisko Żarskie znajduje się w Dolinie Żarskiej, na wysokości 1325 m n.p.m. Oferuje nocleg w pokojach 2, 3 i 4-osobowych lub w części wspólnej z własnym śpiworem. Wewnątrz obiektu znajduje się także jadalnia i bufet. Do obiektu prowadzi 5 km asfaltowa droga, którą biegnie niebieski szlak turystyczny.

Historia pierwszego schroniska sięga 1939 roku, kiedy to w lipcu zostało oddane do użytku. Podczas wojny ukrywali się w nim radzieccy, słowaccy i polscy partyzanci. W grudniu 1944 roku obiekt został zajęty i splądrowany przez niemieckich żołnierzy, a następnie podpalony.
 
W 1946 roku zaczęto budować w tym miejscu nowe schronisko, które na przestrzeni lat było wielokrotnie modernizowane. M.in. rozbudowano jadalnię, kuchnię i część sypialną, poprowadzono wodociąg, zbudowano oczyszczalnię ścieków i przeprowadzono pełną elektryfikację obiektu. Schronisko służyło do 2006 roku, kiedy to 30 kwietnia uległo zawaleniu. Jeszcze w tym samym roku wzniesiono nowy budynek, znacznie większy od swojego poprzednika.

Obok schroniska znajduje się pomnik ofiar słowackiego powstania narodowego.
 
Drogowskaz nad Schroniskiem Żarskim
Schronisko Żarskie
Anteny na Schronisku Żarskim - dla platformy telewizyjnej Skylink i dla internetu Tooway
Dolina Żarska ze schroniskiem

Ciekawym pomysłem na szybki powrót spod schroniska do parkingu jest zjazd hulajnogą, tak zwaną kołobieżką (kolobežka). Raczej nie jest to tania przyjemność, gdyż wypożyczenie kosztuje 6,50 euro, ale można w ten sposób skrócić czas wędrówki aż o godzinę. Mnie pokonanie nieśpiesznym tempem całej tej 17 km trasy - bez hulajnogi - zajęło łącznie siedem i pół godziny. Warto dodać, że niebieski szlak idzie dwojako - albo cały czas asfaltową drogą albo częściowo lasem. Można więc wybrać bardziej korzystną dla siebie opcję.

Osoby zainteresowane dodatkowymi atrakcjami mogą odwiedzić w Dolinie Żarskiej symboliczny cmentarz ofiar Tatr Zachodnich, założony w 1995 roku, lub Szarafiową Siklawę (Šarafiový vodopád). Oba te miejsca zlokalizowane są przy zielonym szlaku wiodącym spod schroniska na Banówkę.

Natomiast około 400 m od parkingu w ujściu Doliny Żarskiej, przy niebieskim szlaku znajduje się Niedźwiedzia Sztolnia (Medvedia štôlňa). Tunel tej starej kopalni ma długość 550 m (dla turystów dostępny 400 m odcinek) i znajduje się na głębokości ponad 8 m. Zwiedzanie trwa 30 min. Cena biletu wynosi 6 euro (dzieci, studenci, emeryci: 4 euro). Niedźwiedzia Sztolnia otwarta jest w godzinach od 10:00 do 16:00.
 
Hulajnoga na dużych kołach

Zawsze chętnie wracam w Tatry Zachodnie, gdyż nie są one tak surowe jak wyższe od nich pasma górskie. Zamiast gołych, ostrych skał mamy tutaj łagodne, porośnięte różnobarwną roślinnością w zależności od pory roku zbocza i kopulaste szczyty. Nadto ruch turystyczny jest tu znacznie mniejszy - zwłaszcza po stronie słowackiej - niż np. w Tatrach Wysokich, co z pewnością docenią samotnicy oraz osoby lubiące spokój.
 
Smrek, Baraniec
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama