reklama
reklama

Baraniec - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich

dodano: 2020-12-05 14:47 | aktualizacja: 2021-01-08 20:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie - Baraniec Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Baraniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejnym etapem wędrówki jest zejście żółtym szlakiem na północ, na Przełęcz nad Puste (1970 m n.p.m.), następnie podejście na szczyt Smreka (2072 m n.p.m.) i w końcu zejście na Żarską Przełęcz (1917 m n.p.m.). Ten fragment szlaku mierzy 2,7 km. Z Żarskiej Przełęczy można iść dalej w kierunku północnym - na Rohacz Płaczliwy, jednak ja od razu wróciłam do Doliny Żarskiej.
 
Widok ze stoku Barańca na północ: Przełęcz nad Puste i Smrek, w tle Rohacze
Smrek
W drodze z Barańca (w tle) na Smrek
Kamieniste podejście na Smrek
Widok na Baraniec od północy
Widok z żółtego szlaku na Łopatę i Kominiarski Wierch
Hruba Kopa, Trzy Kopy, Nogawica i Rohacz Płaczliwy
Żarska Przełęcz, Rohacz Płaczliwy, Rohacz Ostry i Wołowiec
Jałowiecka Kopa, Przysłop, Banówka, Hruba Kopa i Trzy Kopy oraz Żarski Stawek

Przełęcz Żarska łączy dwie sąsiadujące z sobą doliny: Żarską i Jamnicką. Tuż pod przełęczą znajduje się niewielki Żarski Stawek (Žiarske pleso), nad który można podejść z zielonego szlaku łączącego obie doliny. Właśnie tym szlakiem, biegnącym na zachód, podążałam, aż do Rozdroża pod Bulą (Rázcestie pod Homôlkou) - 1700 m n.p.m. To odcinek o długości 1,1 km, wiodący przez tak zwane Małe Zawraty (Malé Závraty) - górne piętro Doliny Żarskiej. Ze wspomnianego rozdroża można dostać się niebieskim szlakiem na Smutną Przełęcz (Smutné sedlo), jednak ja zeszłam w kierunku Schroniska Żarskiego (Žiarska chata).
 
Żarska Przełęcz
Smrek, Baraniec, Żarski Stawek
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama