reklama
reklama

Baraniec - trzeci najwyższy szczyt Tatr Zachodnich

dodano: 2020-12-05 14:47 | aktualizacja: 2021-01-08 20:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry Zachodnie - Baraniec Znajdujący się po słowackiej stronie Baraniec jest trzecim co do wysokości szczytem Tatr Zachodnich, po Bystrej i Raczkowej Czubie, również leżących na Słowacji. Spośród tych trzech szczytów nie byłam jeszcze tylko na Raczkowej Czubie. Szlaki prowadzące na Bystrą i Baraniec należą do stosunkowo łatwych, aczkolwiek w obu przypadkach trzeba przygotować się na sumy podejść rzędu 1300 m. Zapewniam jednak, że dla widoków, jakie rozpościerają się po wyjściu z piętra reglowego, warto odrobinę się natrudzić.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Baraniec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Pierwszym ważnym punktem na trasie jest Goły Wierch (Holý vrch) - szczyt o wysokości 1715 m n.p.m., którego wschodnie stoki opadają do Doliny Tarnowieckiej (Trnovecká dolina), a zachodnie do Doliny Żarskiej. Wierzchołkowe partie Gołego Wierchu porośnięte są kosodrzewiną. Na szczycie znajduje się rozdroże - do szlaku żółtego dochodzi tam szlak niebieski z Doliny Wąskiej.
 
Goły Wierch - drogowskaz

Wspomniana sosna górska porasta mniej więcej połowę mierzącej 2,6 km grani między Gołym Wierchem a Barańcem. Ciekawostką po drodze, jaką czasami można zaobserwować, są unoszące się szybowce i paralotnie. Przy wyjątkowym szczęściu można też dojrzeć kozice i świstaki.
 
Paralotnia
Szybowiec nad Barańcem
Baraniec
Baraniec
Szczerbawy, Klin i Mały Baraniec
Ostatnie kroki na szczyt Barańca
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama