reklama
reklama

Tatry: Na Kościelec spowity mgłą

dodano: 2020-10-26 14:27 | aktualizacja: 2020-11-13 14:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Tatry - dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.

Anita K.
Tatry - Kościelec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na drogowskazie znajdującym na przełęczy Karb przymocowana jest tablica informująca, że szlak na szczyt Kościelca jest bardzo trudny i że idąc nim należy uważać na spadające kamienie. Dodam jeszcze od siebie, że należy też zachować szczególną ostrożność krocząc po mokrych i śliskich skałach, ponieważ nie przewidziano po drodze sztucznych ułatwień w postaci klamer czy łańcuchów. Szlak w dużej mierze biegnie zakosami, do pokonania jest też kilka progów skalnych, w tym jeden o wysokości około 7 m.
 
Drogowskaz na przełęczy Karb
Ful profeszynal dałnklajming xD
Jeden z progów skalnych na Kościelcu - już podczas schodzenia.
Początkowy fragment czarnego szlaku na Kościelec
Czarny szlak na Kościelec i śliskie, skalne zbocze

Szczyt Kościelca

Odcinek czarnego szlaku między przełęczą Karb a szczytem Kościelca (2155 m n.p.m.) ma długość 0,8 km. Jego przejście nie powinno trwać dłużej niż 45 minut, a osoby wysportowane pokonają go w około 30 minut. Suma podejść wynosi 310 m. Ze szczytu należy wrócić na przełęcz Karb tą samą drogą.

Gdyby nie gęsta mgła, ze szczytu Kościelca mogłabym obserwować, m.in. Granaty, Kozi Wierch i Świnicę, a także jeziora Doliny Gąsienicowej.
 
Szczyt Kościelca
Na szczycie Kościelca
Widok na przybliżeniu na szczyt Kościelca i Małego Kościelca, od strony Hali Gąsienicowej - lipiec 2020 r.
Widok na przybliżeniu z Granatów na szczyt Kościelca - lipiec 2020 r.

Zielony Staw Gąsienicowy

Z przełęczy Karb nad Zielony Staw Gąsienicowy prowadzi szlak o długości 1 km. Jest to trasa o niezwykłej urodzie, ze wspaniałymi widokami na liczne jeziora i potoki Doliny Zielonej Gąsienicowej: Długi Staw Gąsienicowy, Czerwone Stawki - Wyżni i Niżni, Kurtkowiec oraz najpiękniejsze z tutejszych jezior - Zielony Staw Gąsienicowy.
 
Na niebieskim szlaku wiodącym z Karbu nad Zielony Staw
Niebieski szlak znad Zielonego Stawu Gąsienicowego na Karb
Dolina Zielona Gąsienicowa - po lewej Czerwone Stawki Wyżni i Niżni, po prawej Zielony Staw Gąsienicowy i Kurtkowiec
Potok spływający z Długiego Stawu Gąsienicowego

Zielony Staw Gąsienicowy położony jest na wysokości 1672 m n.p.m. Jego jasnozielone zabarwienie wynika z obecności niewielkiej ilości planktonu. Z jeziora wypływa potok Sucha Woda.
 
Zielony Staw Gąsienicowy
Nad Zielonym Stawem Gąsienicowym
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama